Triumfální vítězství v kategorii Nejlepší film se podařilo filmu Tvář vody. Příběh vztahu němé uklízečky a obojživelného stvoření z Amazonie doslova zabodoval a zvítězil v dalších třech kategoriích. Sošku si za režii odnesl Mexičan Guillermo del Toro, který na svůj imigrantský původ nezapomněl upozornit ve svém projevu. Reagoval tak zřejmě i na názory amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

 

 

Tvář vody získala celkem třináct nominací a byla největším favoritem na hlavní cenu. Proměnila také cenu v kategorii Nejlepší hudba a za výpravu a dekorace. Tři Oscary si pak odnesl Dunkerk Christophera Nolana, dva má na kontě Blade Runner 2049.

Celkový přehled nových držitelů zlatých sošek:

NEJLEPŠÍ FILM

Call Me By Your Name (Dej mi své jméno)

Darkest Hour (Nejtemnější hodina)

Dunkirk

Get Out (Uteč)

Lady Bird

Phantom Thread (Nit z přízraků)

The Post (Akta Pentagon: Skrytá válka)

The Shape of Water (Tvář vody)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Tři billboardy kousek za Ebbingem)

NEJLEPŠÍ REŽIE

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Greta Gerwig – Lady Bird

Paul Thomas Anderson – Phantom Thread

Guillermo del Toro – The Shape of Water

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ SCÉNÁŘ

The Big Sick (Pěkně blbě) – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

Get Out – Jordan Peele

Lady Bird – Greta Gerwig

The Shape of Water – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

NEJLEPŠÍ ADAPTOVANÝ SCÉNÁŘ

Call Me by Your Name – James Ivory

The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber

Logan – Scott Frank & James Mangold and Michael Green

Molly’s Game (Velká hra) – Aaron Sorkin

Mudbound – Virgil Williams and Dee Rees

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI

Timothée Chalamet – Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour

Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq.

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya (Já, Tonya)

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI

Willem Dafoe – The Florida Project

Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins – The Shape of Water

Christopher Plummer – All the Money in the World (Všechny prachy světa)

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI

Mary J. Blige – Mudbound

Allison Janney – I, Tonya

Lesley Manville – Phantom Thread

Laurie Metcalf – Lady Bird

Octavia Spencer – The Shape of Water

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ ANIMOVANÝ FILM

The Boss Baby (Mimi šéf)

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent (S láskou Vincent)

NEJLEPŠÍ CIZOJAZYČNÝ FILM

Fantastic Woman - Čile

On Body and Soul - Maďarsko

The Insult - Libanon

The Square - Švédsko

Loveless - Rusko

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ HUDBA

Dunkirk - Hans Zimmer

Phantom Thread - Jonny Greenwood

The Shape of Water - Alexandre Desplat

Star Wars: The Last Jedi (Star Wars: Poslední z Jediů) - John Williams

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Carter Burwell

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ PÍSEŇ

“Mighty River” - Mudbound, Mary J. Blige

“Mystery of Love” - Call Me by Your Name, Sufjan Stevens

“Remember Me” - Coco, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez

“Stand Up for Something” - Marshall, Diane Warren, Common

“This Is Me” - The Greatest Showman, Benj Pasek, Justin Paul

NEJLEPŠÍ KAMERA

Blade Runner 2049 – Roger Deakins

Darkest Hour – Bruno Delbonnel

Dunkirk – Hoyte van Hoytema

Mudbound – Rachel Morrison

The Shape of Water – Dan Laustsen

NEJLEPŠÍ STŘIH

Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss

Dunkirk – Lee Smith

I, Tonya – Tatiana S. Riegel

The Shape of Water – Sidney Wolinsky

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

NEJLEPŠÍ VIZUÁLNÍ EFEKTY

Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Stržážci Galaxie 2)– Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick

Kong: Skull Island (Kong: Ostrov lebek) – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus

Star Wars: The Last Jedi – Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlon

War for the Planet of the Apes (Válka o planetu opic) – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

NEJLEPŠÍ VÝPRAVA

Beauty and the Beast (Kráska a zvíře) – Výprava: Sarah Greenwood; Dekorace: Katie Spencer

Blade Runner 2049 – Výprava: Dennis Gassner; Dekorace: Alessandra Querzola

Darkest Hour – Výprava: Sarah Greenwood; Dekorace: Katie Spencer

Dunkirk – Výprava: Nathan Crowley; Dekorace: Gary Fettis

The Shape of Water – Výprava: Paul Denham Austerberry; Dekorace: Shane Vieau and Jeff Melvin

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

Darkest Hour – Jacqueline Durran

Phantom Thread – Mark Bridges

The Shape of Water – Luis Sequeira

Victoria and Abdul (Viktorie a Abdul) – Consolata Boyle

NEJLEPŠÍ MASKY

Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick

Victoria and Abdul – Daniel Phillips and Lou Sheppard

Wonder – Arjen Tuiten

NEJLEPŠÍ MIX ZVUKU

Baby Driver - Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis

Blade Runner 2049 - Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth

Dunkirk - Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo

The Shape of Water - Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier

Star Wars: The Last Jedi - David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

NEJLEPŠÍ STŘIH ZVUKU

Baby Driver - Julian Slater

Blade Runner 2049 - Mark Mangini and Theo Green

Dunkirk - Richard King and Alex Gibson

The Shape of Water - Nathan Robitaille and Nelson Ferreira

Star Wars: The Last Jedi - Matthew Wood and Ren Klyce

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ DOKUMENT

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus

Last Men in Aleppo

Strong Island

NEJLEPŠÍ KRÁTKY DOKUMENT

Edith+Eddie

Heaven is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ ANIMOVANÝ FILM

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ HRANÝ FILM

Nejlepší krátký hraný film

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All of Us

ČESTNÉHO OSCARA DOSTALI:

Agnès Varda

Charles Burnett

Donald Sutherland

Owen Roizman

OSCAR ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS

Alejandro González Iñárritu za Carne y arena – projekt vytvořený pro virtuální realitu

Zdroj a foto: A.M.P.A.S.