9.7.2015 - Herec Jamie Dornan, režisér Sean Ellis, herečka Aňa Geislerová a producenti Pete Shilaimen a David Ondříček ve čtvrtek na tiskové konferenci představili svůj nový projekt, drama o atentátu na Heydricha Anthropoid, který se začne v příštích týdnech natáčet v Praze. 

„Ve škole jsme druhou světovou válku samozřejmě probírali, ale já moc nedával pozor. O téhle epizodě jsem neslyšel, dokud jsem si nepřečetl scénář. Pak mě ohromilo, že jsem o tom nevěděl,“ uvedl Jamie Dornan, který přijel do Varů na otočku z Londýna. Parašutista Jan Kubiš se mu podle jeho slov ze všech jeho rolí nejvíc podobá. „Pocházím z Belfastu. Tam jsme se s konfliktem, nespravedlností a nejednotou potýkali hodně. To vás jako osobu asi ovlivní,“ řekl na tiskové konferenci. 

Britský filmař Sean Ellis se o atentátu na vysoko postaveného nacistu dozvěděl v roce 2001 z dokumentu. Když pak po svém třetím filmu Metro Manila, vítězi divácké ceny na Sundance 2013, hledal další námět, rozhodl se pro Anthropoid. „Je to příběh, o kterém by měli všichni vědět. Navíc jsem v něm našel podobné hrdinství a obětavost jako v příběhu Metro Manila,“ uvedl režisér. 

K tématu si Ellis nastudoval spoustu materiálu, první verze jeho scénáře prý měla 680 stran. Viděl i všechny filmy o zabití Heydricha, včetně Atentátu Jiřího Sequense z roku 1964. „To je skvělý film. Ale vypráví hlavně o těch činech, chybí mi tam emoce. Nepoznám z něj, jaké to bylo být Kubišem a Gabčíkem. Šlo o normální lidi v nenormálních podmínkách, ne o žádné nepřemožitelné bojovníky,“ myslí si Ellis. Jamie Dornan a jeho kolega Cillian Murphy tedy mají za úkol hrát parašutisty tak, aby se k nim diváci mohli vztáhnout. 

Kromě zmíněných irských hvězd se ve filmu objeví také Aňa Geislerová, Alena Mihulová, Jan Budař, Václav Neužil nebo Toby Jones. Role Karla Čurdy, který atentátníky zradil, zatím obsazená není. „Hledáme vhodného herce v Česku i v Británii,“ podotkl Ellis.