Nyní přichází s knižní adaptací Ernesta Clinea Ready Player One: Hra začíná, jež nás zavede do Ohia v Kolumbii roku 2045, kdy vládne ve světě chaos a lidé nemají, kam by odešli. Jediným únikem od reality je OASIS, virtuální realita, ve které se můžete stát doslova kýmkoliv a čímkoliv. Po smrti zakladatele Jamese Hallidaye (Mark Rylance) všichni hledají tři klíče, které jim otevřou brány k bohatství a získají vládu nad celým systémem.

Technologie se v dnešním světě neustále zdokonalují a výrobci se takřka každý den snaží předčit své konkurenty s nejrůznějšími vylepšeními svých výrobků. Na to se snaží ve filmu poukázat také Spielberg a ukazuje, co s člověkem mohou technologie udělat.  Je na vás, zdali to vnímáte pozitivně nebo negativně.

Filmaři zajímavě vykreslují bídný reálný svět a svěží virtuální realitu plnou nekonečných možností. Na té je vidět perfektně odvedená práce a jednotlivé detaily jsou dovedeny k dokonalosti. Divákům jsou tak naservírovány dech beroucí obrazy spolu s opojnou akcí. Stejně jako v knize je také zde zakomponována spousta filmových, videoherních a knižních Easter Eggů a zajisté je všechny nemáte šanci objevit během prvního zhlédnutí. Spielberg také ukazuje svou lásku k popkultuře 80. let a dokonale se mu daří vyvažovat jednotlivé obrazy a styly. Perfektně mu také vychází střih, dynamická kamera, energická hudba a neutuchající svěžest produktu.

Samotní herci dostávají spoustu prostoru na vývoj svých postav a patřičně toho využívají. Nejvíce vynikají Tye Sheridan (X-Men: Apokalypsa) a Olivia Cooke (Já, Earl a holka na umření), kteří jsou tahouny tohoto filmu a dohromady mají skvělou chemii. Hlavní záporák, kterého ztvárnil herec Ben Mendelsohn (Rogue One: Star Wars Story), je správně badass a to nemusí mít v realitě žádné svaly nebo mít vražedný pohled. Mendelsohn svou postavu ztvárnil skvěle a dodal jí jakousi neokoukanost a pevnost, čemuž by se měli mnozí přiučit. Není se čemu divit, že toto není jeho poslední záporná role.

Sečteno a podtrženo, tento film by jistě neměl uniknout nikomu, jelikož přesně ukazuje, kam naše společnost spěje. Jste zapálení hráči, kteří nesnesou prohru a šílí, když náhodou nevyhrají? Sázíte nebo utrácíte za vylepšení v online hrách? Snažíte se seznámit přes internet a povídáte si i s lidmi, které jste nikdy v životě neviděli? Jste rádi odtrhnutí od reality nebo se z ní snažíte utéct? Strávíte na různých sociálních sítích tak dlouho, že pomalu nevnímáte pojem o čase? Jste fanoušky originální a dech beroucí podívané, která vám v hlavě zůstane dlouho po jejím skončení? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli “Ano,“ pak vás tento snímek nesmí v žádném případě minout.

Hodnocení: 90 %

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 4DX 3D s českým dabingem a mohu jen doporučit. Osobně nejsem fanoušek českého dabingu, ale v tomto případě mě nijak výrazně nevadil. Samotné 4DX v kombinaci se 3D konverzí je pro tento film naprosto perfektní. Stejný zážitek z něj však jistě dostanete také ve verzi IMAX 3D s českými titulky. Pokud se na film chystáte a chcete si jej užít na maximum, pak zvolte jednu z těchto variant. Nebudete litovat.

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.