Nico, 1988 mapuje závěr uměleckého dráhy hudební ikony Christy Päffgen, známé pod uměleckým jménem Nico. Žena, o níž se mluvilo především jako Warholově múze či ve spojitosti s v kultovní skupinou Velvet Underground, prožila  dramatický život plný běsů, aby se v jeho závěru znovuzrodila jako umělkyně a našla se jako žena i matka.

„Trine Dyrholm byla pro film klíčovým člověkem,“ říká o hlavní představitelce režisérka Susanna Nicchiarelli. „Její přínos pro můj film a mě samotnou byl obrovský. Trine dala Nico energii a vitalitu, podpořila film přesnou porcí energie, která byla potřeba.“

Trine Dyrholm začínala  jako zpěvačka populární dánské skupiny The Moonlighters, vystudovala herectví a dnes patří k nejobsazovanějším dánským herečkám. Českému publiku je známa například díky snímku Thomase Vinterberga Rodinná oslava (1998), komedii V Číně jedí psy (1999) nebo na Oscara nominovanému historickému dramatu Královská aféra (2012). V roce 2016 získala na Berlinale Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku za hlavní roli ve Vinterbergově filmu Komuna (2016).

Zdroj: MFF KARLOVY VARY

Foto: Birger Storm