Druhý díl nastavuje již od začátku temnější místy až hororovou atmosféru a novému režisérovi J.A. Bayonovi se daří s ní zajímavě pracovat po čas celého filmu. V jednotlivých scénách se tak může mnohým lehce zatajit dech, jelikož nevíte, odkud se kdo zjeví. A jde vidět, že se tvůrci snaží, aby nekopírovali svého předchůdce. Klasicky tu na nás čeká spousta lekaček a Easter Eggů ke starším dílům.

Snímek nabízí samozřejmě také odlehčenější humornou stránku, o kterou se stará hlavně Chris Pratt. Tomu hravě sekunduje Bryce Dallas Howard a mladí herci Justice Smith s Daniellou Pinedou.  Dočkáme se také camea z původní série v podání Jeffa Goldbluma, který tu zajímavě hovoří o událostech před a po.

Akce, v kombinaci s propracovanými vizuálními efekty a střihem, je skvěle zvládnutá a dokáže udržet divákovu pozornost. Dinosauři vypadají naprosto autenticky a divák s nimi může snadno (ne)sympatizovat. Tvůrci ukazují divákům v sérii dosud neviděné druhy. Nejvíce se předvede “záporný“ strašidelný dinosaurus, kterého jste mohli vidět v trailerech. Tady ovšem pozitiva končí.

Scénář trpí svou nezajímavostí a působí dosti odfláklnutě. Kostra celého příběhu má hlavu a patu, ale chování postav v některých případech je zcela nelogické. Navíc pokud jste viděli všechny trailery, pak na vás žádná další větší překvapení nečekají, což je jistě škoda.

Jurský svět: Zánik říše nabízí pěknou vizuální podívanou. Dále můžeme vyzdvihnout akční stránku, střih a skvěle zakomponovanou hudbu, avšak co se týče scénáře, ten nedopadl příliš dobře. Po zhlédnutí si tak mnozí řeknou, že tento film ani nepotřebovali vidět. Nejvíce možná zaujme konec, kde je nastíněn zajímavý nápad na případný třetí díl. Tak snad to příště dopadne lépe a tvůrci zakončí sérii důstojně a nebudou se snažit o zbytečné natahování.

Hodnocení: 65%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt