Herec, filmař a od pátku držitel Křišťálového glóbu za mimořádný přínos světové kinematografii pak za pomoci amerického novináře Gregoryho Ellwooda zavzpomínal na svůj přesun z New Yorku do Kalifornie, kde studoval režii a scenáristiku („Moji rodiče se potkali na univerzitě UCLA, v pochodové kapele, takže jsem tam měl příbuzné.“) i na své herecké začátky. Za první průlom považuje drama Pět rohů z roku 1987. „Tehdy jsem poprvé pocítil, že bych se tím mohl nejen živit, ale že mě to i baví. Do té doby jsem hraní před kamerou bral jen jako zdroj financování svého divadla.“

Během víc 90 minutové konverzace Robbins zavzpomínal na natčení filmů Kačer Howard, Bull Durham, svého režijního debutu Bob Roberts nebo oscarového snímku Mrtvý muž přichází, který v USA pomohl rozpoutat debatu o zrušení trestu smrti. Úspěch posledního jmenovaného dramatu mu umožnil natočit svůj hýčkaný projekt Kolébka ve větru. Film o umělcích za časů hospodářské krize ovšem i přes dobré recenze a skvělé obsazení kvůli nezájmu nových šéfů studia Disney zapadl – nenechte si tedy ujít příležitost se na něj v neděli 1. 7. podívat od 21.30 v Městském divadle.

V sobotu večer Robbins osobně uvede ve 22.30 v Letním kině svůj neznámější snímek Vykoupení z věznice Shawshank. Ani ten nejdřív v kinech moc nezaujal, podle herce i kvůli svému jménu. „Lidi si ho nemohli zapamatovat. Říkali to mu šinkšank, šengej... Že se z něj stalo něco speciálního, jsem pochopil až o pár let později, když se na IMDb dostal na první místo v žebříčku nejoblíbenějších filmů a přeskočil i Kmotra!“ uvedl Robbins. Dneska už film znají i v zapadlém koutě Číny, kde herec jednou natáčel.

Ve Varech se Robbins představí i v roli hudebníka a zpěváka, na středeční koncert jeho kapely Tim Robbins and The Rogues Gallery Band si můžete od neděle koupit lístek na Hlavní pokladně v hotelu Thermal.

Zdroj a foto: KVIFF