„Vy byste tomu filmu mohli rozumět, jste chytří a zábavní lidi. Češi umí žít. Přežili jste tolik hrůz a u všeho jste si zachovali humor, tím byste mohli být příkladem celému světu,“ vyjádřil svou náklonnost k Čechům americký rodák žijící v Británii.

Muž, který zabil Dona Quijota na festivalu doprovodila i představitelka hlavní ženské role Joana Ribeiro. „Na Terryho filmech mám moc ráda, jak mluví o významu imaginace,“ pochválila režiséra. Verze klasického příběhu o muži, který žije v rytířských fantaziích, Gilliam už jednou začal natáčet - s Jeanem Rochefortem a Johnny Deppem. O tom, jak tato produkce nevyšla, se mnozí dozvěděli v roce 2002 díky dokumentu Ztracen v La Mancha. „Samozřejmě jsem se nejdřív bál, že ten film nebude tak dobrý, jak si ho lidi po tom dokumentu představují. Ale jakmile jsme začali natáčet a viděl jsem, jak jsou herci dobří, přestal jsem na to myslet,“ komentoval tlak očekávání Gilliam na tiskové konferenci.

Zatímco v původní verzi se měl Depp propadnout do 17. století, v novince Adam Driver hraje filmaře, jenž se zaprodal, a quijotovský příběh zůstal v současnosti. „Je to takové varování pro mladé filmaře, aby se nenechali zkorumpovat světem reklamy,“ uvedl Gilliam s tím, že režisérem by se člověk měl stát, jen pokud ví, co chce říct.

ZDROJ A FOTO: KVIFF