Ve čtvrtém díle například skutečně lezl na nejvyšší budovu světa Burj Khalifa v Dubaji, v pátém se naučil pro vodní scénu zadržet dech na šest a půl minuty a při natáčení úvodní akční sekvence se nechal zavěsit na vnější plášť vojenského letadla Airbus A400M F-WWMZ. Pokud jste viděli upoutávky k šestému dílu, pak jistě tušíte, že to Tom dokázal i tentokrát.

Začátek nastavuje zcela odlišnou temnější atmosféru, než na jakou jsme u této série byli doposud zvyklí. O scénář a režii se postaral sám Christopher McQuarrie, jenž natočil také minulý díl Národ grázlů. A jde vidět, že má vše perfektně pod kontrolou a neztrácí čas zbytečnými klišé. Navíc se mu daří diváky překvapovat takřka na každém kroku. Nikdy proto netušíte, jak to s hrdiny v dané scéně dopadne a co vás čeká v dalším záběru. Snímek je natolik promyšlený, až si říkáte, jak se tvůrcům podařilo s něčím takovým přijít a natočit to tak, aby to celé fungovalo a působilo přirozeně.

Tím se dostáváme k akční stránce, která je doslova dech beroucí. Tom Cruise si tu, jak je u něj zvykem, všechny kaskadérské kousky dělá sám. Jejich nebezpečí je až hmatatelné a tuhne při nich krev v žilách. Je proto až k neuvěření, že je v dnešní době „doublerů, kteří zaskakují za herce i kvůli skokům ze dvou schodů“ vůbec někdo něčeho podobného schopný. Jde vidět, že Cruise chce, aby s ním diváci prožívali emoce a náramně se u toho bavili. A nenajde se tu jediná akční scéna, při které byste necítili napětí a nezadržovali dech. Z těch nejadrenalinovějších bych vyzdvihnul hlavně volný skok z letadla, honička vrtulníků nebo finální střet hlavního hrdiny a jednoho ze záporáků.

Ani ostatní herci ovšem nestojí v pozadí. Všichni Cruisovi skvěle sekundují a přidávají celému filmu na elánu. Nováček série Henry Cavill ukazuje, že umí být neuvěřitelně badass a nepotřebuje se k tomu oblékat jako Superman.

Ve výsledku film hodnotím jako jeden z nejlepších akčních filmů za poslední roky. Nachází se tu spousta překvapení, hudba krásně prokresluje scény, kamera je hlavním hvězdám v patách a celé to neuvěřitelně svižně odsýpá. Mission: Impossible – Fallout nesmí v kinech minout žádný akční divák nebo fanoušek Toma Cruise. Tohle zkrátka musíte vidět na vlastní oči.

Hodnocení: 95%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D a mohu jen doporučit. Vidět celou tuhle podívanou na největším plátně v České republice je povinnost.

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt