V programu festivalu se objeví i držitel Zlaté palmy japonský snímek Zloději, ale i nevšední a citlivé psychologické drama 3 dny v Quiberonu sledující tři dny v životě herecké hvězdy Romy Schneider. Celkem deset premiérových filmů z prestižních festivalů se představí na přehlídce Be2Can od 3. do 9. října v pražských kinech Lucerna, Evald, Atlas a Pilotů a v dalších 19 městech ČR. 

Festival v Benátkách bude na Be2Can reprezentovat kritiky nedávno oceněný snímek Soumrak maďarského režiséra Lázsla Nemese [cena Fipresci]. Očekávanou novinku režiséra, který získal za celovečerní debut Saulův syn Velkou cenu poroty v Cannes i Oscara za nejlepší cizojazyčný film, uvede na české premiéře maďarská herečka Juli Jakab. Nemesova novinka se odehrává v jeho rodné Budapešti na počátku 20. století. Drama sleduje dvacetiletou Irisz Leiter, která přijíždí do maďarského hlavního města poté, co strávila dospívání v sirotčinci, a je náhle konfrontována s vlastní minulostí a temným tajemstvím obestírajícím její rodinu. I druhý Nemesův film byl nominován na Oscara za Maďarsko. V českých kinech se Soumrak objeví díky Film Europe Media Company od 15. listopadu 2018.

Filmy evropských festivalů v českých kinech

Festival Be2Can slavnostně zahájí Zlatou palmou ověnčená jemná japonská filmová freska Zloději, která vypráví příběh pětičlenné chudé rodiny, která žije v minibytě o velikosti 25 metrů čtverečních a živí se drobnými krádežemi. Na halucinogenní výlet po Los Angeles s Andrewem Garfieldem diváka vysílá osobitý režisér David Robert Mitchell ve svůdném, hypnotickém až lynchovském neo-noir thrilleru Záhada Silver Lake. Ozdobou festivalu bude zjevení letošního Cannes – magický neo-noir Poslední večery na zemi čínského filmaře Gana Biho s bezmála 50 minut trvajícím záběrem natočeným bez jediného střihu ve 3D. Film o muži, který hledá svou dávno ztracenou lásku, evokuje ponuřejší a abstraktnější verzi vrcholných děl Andreje Tarkovského.

Z německého Berlinale se představí snímek Tvář polské režisérky Małgorzaty Szumowské. Chybět nebude ani první hraný film o teroristickém útoku, který otřásl Evropou, drama Utøya, 22. července norského režiséra Erika Poppeho. Francouzský režisér Cédric Kahn natočil pokorné drama Modlitba o hledání sebe sama i Boha v prostředí komunity drogově závislých.

Současný německý film

Německá kinematografie zažívá v posledních letech renesanci. Jaké filmy se tu natáčí, a jakým tématům se tamní filmaři věnují, se dozví diváci v kině Evald, které představí německou filmovou generaci sedmi snímky v sekci pojmenované Současný německý film. Novinky zastupuje nevšední a citlivé psychologické drama 3 dny v Quiberonu režisérky Emily Alef sledující tři dny v životě herecké hvězdy Romy Schneider, snímek Christiana Petzolda Tranzit prozkoumávající fantomy evropské migrace a identity. Trojici novinek uzavírá minimalistická lovestory Láska mezi regály z prostředí velkoskladu, která svojí směsicí subtilního dramatu a komedie připomíná zmíněného Toniho Erdmanna – a nejen proto, že v něm také září skvělá Sandra Hüller.

Festival uvede v různých sekcích 31 filmů, z toho 10 nových titulů. Be2Can zamíří celkem do dvaceti měst České republiky. Detailní program kin bude zveřejněn na www.be2can.eu

Města Be2Can

Praha – Brno – Boskovice – Havířov – Jablonec nad Nisou – Jičín – Jihlava - Karlovy Vary – Kladno – Kolín – Krnov – Mariánské Lázně – Plzeň – Prostějov – Olomouc – Ostrava – Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou – Zlín – Znojmo

Zdroj a foto: Film Europe