Už zkraje je znát, že tvůrci chtěli přinést divákům jiný komiksový film, než jaký nám servíruje Marvel a DC. Rozhodli se tedy vzít od každého kousek a zkusit to spojit. A překvapivě to funguje. Dostáváme temnější a zároveň humorné pojetí tohoto kontroverzního antihrdiny. A vůbec to nepůsobí jako klišé. Filmaři na začátku na nic nečekají a svižným tempem ženou snímek kupředu. Mezitím nám jsou představeny hlavní postavy. Tou nejvýraznější je samozřejmě Tom Hardy coby známý reportér Eddie Brock, ze kterého se po spojení se symbiontem stává Venom. Studio nás od oznámení tohoto snímku napínalo s eRkovou přístupností, avšak nakonec dostáváme mládeži přístupnou verzi. Nemusíte se ovšem bát, že neuvidíte antihrdinu ukusovat hlavy, jen to nebude příliš vidět a hlavně se tu nesetkáte s krví. I tak je ale nesmírně cool a jeho akční scény jsou dosti impulzivní. Navíc se tvůrci nebáli ostřejší mluvy, což filmu dodává na drsnosti a humoru. Nejzábavněji působí scény, ve kterých spolu rozmlouvá Eddie se svým parazitem. Během snímku se jejich vztah stává pevnějším a antihrdina mlátí a hází lidi, a ukusuje jim hlavy, kdykoli se mu naskytne možnost. Nakonec se samozřejmě dočkáme akčního finále, ve kterém se postaví Riotovi, jehož hostitelem je šílený miliardář Carlton Drake, jehož ztvárnil herec Riz Ahmed. Bohužel nijak nevystupuje z řady a tvůrci by nejspíš udělali lépe, kdyby z něj udělali vedlejšího záporáka.

Ve výsledku se Venomův sólový snímek povedl, ačkoli by mu více slušela eRková přístupnost a lepší záporák. Jinak funguje a svižným tempem se dere kupředu. Nezbývá tak ani čas se nudit. Na plátně se stále něco děje, a když už se ve filmu nebojuje, baví diváky Eddieho rozmlouvání se symbiontem. Kamera je poměrně přehledná a střih neruší, když nepočítáme trochu nepřehledné finále a rychlé bliknutí u scén, ve kterých Venom ukusuje hlavy. Vizuální stránka není vůbec špatná a jedinou vadou na kráse je akční finále, které působí dosti uměle. Pokud tvůrci ve druhém díle dále rozvinou symbiontův vztah s Eddiem a zajímavě zpracují záporáka, pak se zajisté máme na co těšit.

Hodnocení: 75%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D a vřele doporučuji pro ty, kdo si chtějí tento film maximálně užít se vším všudy. Pokud nemáte příliš v oblibě 3D konverzi a stačí vám klasické 2D, pak ani tady neprohloupíte.

P.S.S. Po skončení zůstaňte sedět na svých místech, jelikož na vás čekají dvě potitulkové scény. Jedna nám poodhaluje, jakým směrem se bude ubírat případné pokračování a druhá je ukázka z prosincového animovaného filmu Spider-Man: Paralelní světy. Ti, kdo se na pavoučího muže v animované podobě nechystají ani o návštěvě neuvažují, mohou s poklidem odejít hned po první potitulkové scéně.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon