Zprávu o jeho smrti potvrdila bulvárnímu americkému serveru TMZ jeho dcera J.C..Podle ní byl Lee v dnešních ranních hodinách převezen s blíže neurčitými komplikacemi do nemocnice Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles, kde mu již lékaři bohužel nedokázali pomoci. Podrobnosti nejsou k dispozici.

V posledních měsících Leeho sužovaly vážné zdravotní problémy - pomalu ztrácel zrak a také bojoval se zápalem plic.

Narodil se 28. prosince 1922 jako Stanley Martin Lieber do emigrantské rodiny rumunských Židů Celie Solomonové a Jacka Liebera.

V dětství obdivoval filmy s Errolem Flynnem. Zajímal se o psaní a snil o napsání románu. Zpočátku získával pouze příležitostná zaměstnání, mezi nimi i v centru výzkumu tuberkulózy, kde psal nekrology a lékařské zprávy.

V roce 1939 díky svému strýci Robbie Solomonovi získal pozici asistenta v Timely Comics a v roce 1941 dostal příležitost poprvé pracovat na komiksu. V čísle Captain America Comics No. 3 vyplňoval textové bubliny. Právě tehdy začal používat pseudonym Stan Lee, který brzy změnil ve své oficiální jméno.

Řadu proslulých superhrdinů vytvořil v 60. letech. Jako první to byl supertým Fantastická čtyřka, která zaznamenala obrovský úspěch a Lee tím získal volnou ruku. Poté vytvořil superhrdiny jakými jsou Spider-Man, X-Men, Iron Man, Avengers, Hulk, Thor, Daredevil či Doctor Strange. Všechny pak propletl v jedinečném fiktivním vesmíru Marvel.

Příběhy byly vydávány pro starší mladistvé i dospělé. Lee také propracoval moderní vztah mezi autorem a fanoušky. Často se objevoval na komiksových festivalech a zahrál si v téměř každém filmu, který vznikl na základě jeho postav. Psal většinu Marvel titulů, fungoval i jako redaktor a psal svůj sloupek Stan's Soapbox.

Navzdory tomu, že byl slavný celý svůj život, dočkal se nečekané nové vlny popularity díky čestnému hostování ve všech natočených marvelovkách.

Zdoj: HR

Fotp: AP