Vítězný film Roberta Sedláčka Jan Palach se zaměřuje na poslední měsíce života české „pochodně č. 1“ a snaží se zachytit okamžiky, ve kterých mladý student dospěl ke svému osudovému rozhodnutí. Film byl díky šesti nominacím favoritem večera. Další ocenění si mezi sebe rozdělilo sedm snímků. Dvě sošky si nakonec odnesli tvůrci Hovorů s TGM. Jeho debutující režisér Jakub Červenka získal Cenu innogy pro objev roku, představitel T. G. Masaryka Martin Huba byl zvolen nejlepším hercem. Z hereček zaujala českou filmovou kritiku nejvíce Jenovéfa Boková v debutu Beaty Parkanové Chvilky. Oba dva nejlepší herecké výkony roku tedy diváci mohli vidět v debutových filmech.

V kategorii audiovizuální počin připadla cena Janu a Václavu Švankmajerovým za výtvarnou stylizaci posledního celovečerního snímku Jana Švankmajera Hmyz. Kategorii Mimo kino, věnovanou televizním, online a dalším počinům, jež se neobjevily v české kinodistribuci, ovládl hokejový dokument Ondřeje Hudečka Nagano Tapes, který vznikl v produkci Olympic Channel. 

Slavnostní ceremonii v pražském Divadle Archa moderovala v přímém přenosu na programu ČT art dvojice Jana Plodková a Jiří Havelka. Tradiční tematické příspěvky na plátně letos publicisté věnovali žánru životopisného historického filmu, situaci českých kin a ohlédnutí za kariérou Jana Švankmajera.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Champagnerie a Mowshe.

Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček jsou veřejně dostupné online na inovovaném webu www.filmovakritika.cz.

 

Kompletní výsledky Cen české filmové kritiky za rok 2018

 

Nejlepší film:

Jan Palach – Viktor Schwarcz, Jan Schwarcz, Silvia Panáková, Erik Panák, Jan Maxa (producenti)

 

Nejlepší dokument:

Až přijde válka – Jan Gebert

 

Nejlepší režie:

Všechno bude – Olmo Omerzu

 

Nejlepší scénář:

Chata na prodej – Tomáš Pavlíček, Lucie Bokšteflová

 

Nejlepší herečka:

Chvilky – Jenovéfa Boková

 

Nejlepší herec:

Hovory s TGM – Martin Huba

 

Audiovizuální počin:

Hmyz, výtvarná stylizace – Jan Švankmajer, Václav Švankmajer

 

Mimo kino:

Nagano Tapes – Ondřej Hudeček, Jon Weinbach

 

Cena innogy pro objev roku:

Jakub Červenka – Hovory s TGM

 

 

Zdroj a foto: SČFK