Letošní 91. ročník neměl hlavního moderátora. Nejlepším filmem roku vyhlásili retro drama z šedesátých let Zelená kniha. Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli získal podle očekávání Rami Malek, který hrál ve filmu Bohemian Rhapsody zpěváka Freddieho Mercuryho. Nejlepší herečkou v hlavní roli je Olivia Colman z filmu Favoritka. Letošní 91. ročník neměl hlavního moderátora a o velkolepé zahájení se postarala legendární skupina Queen s frontmanem Adamem Lambertem.

Nejlepším filmem loňského roku se stalo retro drama z šedesátých let Zelená kniha. Film vypráví příběh geniálního černošského pianisty a prostoduchého italského rváče a podvodníčka, který mu dělá bodyguarda. Společně projíždějí rasistickým jihem USA v šedesátých letech minulého století. Hlavních rolí v Zelené knize uvidíte Mahershala Aliho a Vigga Mortensena. A právě tento film můžete od 7. března vidět i v našich kinech.

Sošku pro nejlepší herečku v hlavní roli si letos odnesla Olivia Colman za roli královny Anny ve filmu Favoritka. Emotivní herečka se chvíli smála a chvíli plakala. „Je to skutečně docela stresující. To je legrační. Já dostala Oscara,” řekla Colman. Své kolegyně z filmu Rachel Weisz a Emmu Stone označila za dvě nejmilejší ženy na světě a připomněla i další herečku, u které se předpokládalo, že tuto cenu získá: „Glenn Close, jsi mým idolem už tak dlouho. Takhle jsem to nechtěla.”

Za režii byl oceněn Mexičan Alfonso Cuarón, který natočil černobílé vzpomínkové drama Roma o středostavovské rodině v Mexiku sedmdesátých let dvacátého století. To akademie zvolila také nejlepším neanglicky mluveným filmem a navíc získalo Oscara za kameru.

Podle Cuaróna šlo i o poctu ženám, které ho vychovávaly. „Chci poděkovat akademii, že ocenila film, který se točí kolem rodačky z Mexika,” řekl.

Filmový Freddie Mercury Rami Malek se stal teprve druhým hercem arabského původu, který dostal nominaci na Oscara (po Omaru Sharifovi), a prvním, který vyhrál.

„Fakt, že tu dnes v noci společně oslavujeme jeho a ten příběh, je důkazem, že toužíme právě po takových příbězích,” řekl Malek. „Jsem synem imigrantů z Egypta, tedy Američan první generace. A část mého příběhu se píše právě teď. Ani nemohu být vděčnější každému z vás a každému, kdo ve mě věřil. Je to něco, čeho si budu vážit po zbytek života.”

Snímek Bohemian Rhapsody bodoval také v technických kategoriích jako střih, střih zvuku a mix zvuku.

Za vedlejší role získali Oscary Mahershala Ali z dramatu Zelená kniha a Regina King ze snímku If Beale Street Could Talk.

Nejlepším celovečerním dokumentárním filmem zvolila akademie film Free Solo a nejlepším celovečerním animovaným filmem je letos Spider-Man: Paralelní světy. Nejlepším původním scénářem je Zelená kniha a nejlepším adaptovaným scénářem BlacKkKlansman.

V hudební oblasti letos uspěly snímky Black Panther, který dostal cenu za filmovou hudbu, a Zrodila se hvězda s Lady Gaga a Bradley Cooperem, který si odnesl Oscara za nejlepší píseň Shallow.

Cenu za kostýmy má Black Panther, za vizuální efekty snímek First Man a za make-up film Vice.

Nejvíce nominací (deset) letos měly drama mexického režiséra Alfonsa Cuaróna Roma a historické drama Favoritka režiséra Jorgose Lanthimose.

 

Přehled oceněných Oscary

Nejlepší film

Zelená kniha

Nejlepší mužský herecký výkon

Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli

Olivia Colman (Favoritka)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Mahershala Ali (Zelená kniha)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli

Regina King (If Beale Street Could Talk)

Nejlepší animovaný film

Spider-Man: Paralelní světy

Nejlepší režie

Roma – Alfonso Cuarón

Nejlepší neanglicky mluvený film

Roma (Mexico)

Nejlepší střih

Bohemian Rhapsody – John Ottman

Nejlepší kamera

Roma (Alfonso Cuarón)

Nejlepší kostýmy

Black Panther (Ruth Carter)

Nejlepší masky

Vice – Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia DeHaney

Nejlepší hudba

Black Panther – Ludwig Goransson

Nejlepší originální píseň

“Shallow” z filmu “Zrodila se hvězda”

Nejlepší výprava

Black Panther – Hannah Beachler, Jay Hart

Nejlepší střih zvuku

Bohemian Rhapsody – John Warhurst a Nina Hartstone

Nejlepší zvukový mix

Bohemian Rhapsody Paul Massey, Tim Cavagin a John Casali

Nejlepší vizuální efekty

První člověk – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles a J.D. Schwalm

Nejlepší adaptovaný scénář

BlacKkKlansman – Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee

Nejlepší originální scénář

Zelená kniha – Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly

Nejlepší krátký animovaný film

Bao – Domee Shi and Becky Neiman-Cobb

Nejlepší krátký hraný film

Skin – Guy Nattiv a Jaime Ray Newman

zdroj a foto : ©A.M.P.A.S.