Markus Schleinzer (Rakousko) spolupracoval jako castingový režisér na filmech Michaela Hanekeho (Pianistka, Čas vlků a Bílá stuha) a dalších významných rakouských režisérů jako jsou Ulrich Seidl (Psí dny) či Jessica Haussner (Hotel, Lurdy). Schleinzerův režijní debut Michael byl uveden na MFF v Cannes.
Na Febiofestu režisér uvede své historické drama Angelo ve dnech 22. – 23. 3. (Panorama)

Valeria Sarmiento (Chile) je významná chilská režisérka, střihačka a scénáristka, která spolupracovala na hlavních dílech svého manžela, světoznámého chilského tvůrce Raula Ruize (Ztracené panství, Klimt, Tajemství v Lisabonu, Noc naproti). Od 70. let žije a pracuje ve Francii, kde se věnuje samostatně filmové režii. Za své snímky (Notre mariage, Elle, Amelia Lopez O’Neill) získává ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Na Febiofestu uvede svůj nový historický filmu Černý zápisník ve dnech 26. – 28. 3. (Panorama)

György Pálfi (Maďarsko) je jedním z výrazných tvůrců současné maďarské kinematografie. V roce 2002 získal za svůj režijní debut Škyt Evropskou filmovou cenu za objev roku. Je držitelem četných ocenění
z významných mezinárodních filmových festivalů. V roce 2006 MFF Cannes v sekci Un certain regard uvedl jeho dosud nejúspěšnější snímek Taxidermia. MFF Karlovy Vary zařadil na program dva jeho filmy Nejsem tvůj přítel a Volný pád. V pátek 22. 3. na Febiofestu představí svůj poslední film Pánův hlas. (Masters)

Tuva Novotny (Švédsko) je švédská herečka s českými kořeny, která studovala také krátce na pražské DAMU. Herecky se prosadila ve Švédsku a Dánsku, kde získala významná ocenění. Stopu zanechala i v české kinematografii, v roce 2006 si zahrála ve filmu Dana Svátka Blízko nebe. V posledních letech jsme ji mohli zaznamenat například ve filmu z tenisového prostředí Borg/McEnroe. Do Prahy přijíždí ve dnech 27. – 29. 3, aby na Febiofestu uvedla svůj autorský film Slepá skvrna. (Světla severu)

Peter Strickland (Velká Británie) po řadě krátkých filmů uspěl na Berlinale s filmem Bubblegum a uvedl zde celovečerní debut Katalin Varga. V české distribuci byl jeho Pestrobarvec Petrklíčový. Strickland se věnuje i hudbě. Založil hudebně-culinářské těleso The Sonic Catering Band a spolurežíroval záznam koncertu islandské zpěvačky Bjork: Biophilia Live. V Praze uvede 27. 3. povídkový horor Průvodce zlem. (Noční cirkus)

 

Yona Rozenkier, Or Lee-Tal (Izrael), 27. – 30. 3., Ponor (Panorama)

Alex Salahi (USA), 20. – 26. 3., Magická lucerna (Masters)

John Butler (Irsko), 23. – 26. 3., Hodinový přítel (Queers Now)

Méryl Fortunat-Rossi (Francie) 21. – 23. 3. Svatý závod (Docs) 

Mindaugas Survila (Litva), 21. – 23. 3., Prales (Docs)   

Marcus Lindeen (Švédsko), 25. – 27. 3., Raft (Docs)   

Ognjen Glavonic (Srbsko), 25. – 28. 3., Náklad (Ozvěny Balkánu)

Selma Vilhunen (Finsko), 24. – 26. 3., Naivní mladé srdce (Generace) 

Riku Nieminen (Finsko), 26. – 28. 3., Drsný život Juice Leskinena (Světla severu)

Marcus H. Rosenmüller (Německo), 28. – 29. 3., Brankář (Central park)