Úspěch v podobě čtyř Českých lvů slavil snímek Hastrman, filmový debut herce a hudebníka Ondřeje Havelky na motivy stejnojmenného románu úspěšného spisovatele Miloše Urbana. Českého lva pro tento snímek získal herec Karel Dobrý za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Diviš Marek za kameru, Petr Wajsar za hudbu a Eva Kotková za kostýmy.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Jenovéfa Boková díky hlavní roli ve filmu režisérky a scénáristky Beaty Parkanové Chvilky. Ten nabízí v sedmi obrazech situace plné potlačovaných emocí hlavní hrdinky Anežky.

První skleněnou plastiku večera převzala herečka Martha Issová. Cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize získala za roli v televizním seriálu Dukla 61 o tragédii v Dole Dukla v 60. letech minulého století. Issová v seriálu ztvárnila ráznou ženu, která při výbuchu v dole ztratila jak manžela, tak nejstaršího syna. Dvoudílný seriál režiséra Davida Ondříčka získal později během večera dalšího Českého lva jako nejlepší televizní film nebo minisérie. "My bychom tuto chvíli rádi věnovali obětem neštěstí v roce 61 na dole Dukla," řekl Ondříček, když cenu přebíral.

Mezi oceněné snímky se s jedním lvem zařadily i filmy Hmyz, pro něj získali Českého lva za filmovou scénografii Jan a Václav Švankmajerové a pohádka Čertí brko oceněná za nejlepší masky, jejichž autorem byl Zdeněk Klika. Za zvuk dostali lva Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra pro film Domestik, cenu za nejlepší dramatický televizní seriál má komediální seriál Petra Zelenky Dabing Street.

Jako nejlepší dokument akademici vybrali King Skate Šimona Šafránka o zrodu skateboardingu v Československu. Pro jeho natočení nasbíral Šafránek od protagonistů 30 hodin autentických videozáznamů skateboardingu z 80. let. Sám natočil 20 hodin rozhovorů a dalších materiálů, získal i další hodiny televizních záznamů, s jejichž pomocí budoval v dokumentu dobovou atmosféru.

Na pódium v Rudolfinu si přišla převzít skleněnou sošku i legendární režisérka dětských filmů, čtyřiaosmdesátiletá Věra Plívová-Šimková. Režisérka snímků jako Lišáci Myšáci a Šibeničák, Páni kluci, Nefňukej, veverko!, Jak se točí Rozmarýny nebo Krakonoš a lyžníci, na kterých vyrostlo několik generací československých dětí, dostala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

O Českého lva se filmy utkaly v 15 statutárních kategoriích. Celkem 143 hlasujících členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybíralo ze 40 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 29 dokumentů uvedených do distribuce v roce 2018.

PŘEHLED OCENĚNÝCH FILMŮ ROK 2018:

NEJLEPŠÍ FILM
Všechno bude – producent Jiří Konečný

NEJLEPŠÍ REŽIE
Všechno bude – Olmo Omerzu

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Chvilky – Jenovéfa Boková

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Hastrman – Karel Dobrý

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Všechno bude – Eliška Křenková

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Všechno bude – Jan František Uher

NEJLEPŠÍ AUDIOVIZUÁLNÍ POČIN
Marta Issová za herecký výkon v minisérii Dukla 61

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Všechno bude – Petr Pýcha

NEJLEPŠÍ KAMERA
Hastrman – Diviš Marek

NEJLEPŠÍ STŘIH
Všechno bude – Jana Vlčková

NEJLEPŠÍ ZVUK
Domestik – Jan Šulcek, Jakub Jurásek, David Titěra

NEJLEPŠÍ HUDBA
Hastrman – Petr Wajsar

NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE
Hmyz – Jan Švankmajer, Václav Švankmajer

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
Hastrman – Eva Kotková

NEJLEPŠÍ MASKY
Čertí brko – Zdeněk Klika

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
King Skate – režie Šimon Šafránek – producentka Kateřina Černá

NOMINACE na NEJLEPŠÍ DRAMATICKÝ TELEVIZNÍ SERIÁL
Dabing Street – režie: Petr Zelenka, producentka Kateřina Ondřejková, scénář: Petr Zelenka

NOMINACE na NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM nebo MINISÉRIE
Dukla 61 – minisérie, režie: David Ondříček, producent Michal Reitler, scénář Jakub Režný a Matěj Podzimek

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
Sto dvacet osm tisíc – Ondřej Erban

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena
Toman – Tomáš Zilvar, Lukáš Francl, Barbara Trojanová, Maxmilian Denkr

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena
Úsměvy smutných mužů – režie Daniel Svátek – oceněný film

 

Zdroj: CTK

Foto:Milan Malíček -P-