Jeho profesionální život byl od počátku neodmyslitelně spjat s Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech, s nímž spolupracoval jako fotograf, odborný redaktor a autor textů k jednotlivým filmům a tvůrcům. Od roku 1996 byl nepřetržitě členem redakce festivalového Katalogu a spolupracoval rovněž na redakci knihy Evy Zaoralové „Příběh festivalu“ (2015), mapující historii MFF Karlovy Vary.

Miloš Fikejz, k jehož zásadním pracím patří např. monumentální dvousvazkový „Slovník zahraničních filmových herců konce XX. století“ (2003) a třísvazkový slovníkČeský film: Herci a herečky“ (2006-2008), byl také významným fotografem.  „Světová kinematografie v něm ztratila nejen skvělého přítele a filmového nadšence, ale především zkušeného a náročného pozorovatele, nahlížejícího do duší předních osobností filmového průmyslu,“ napsal ve své vzpomínce v časopisu Variety Steven Gaydos.
(Foto: Miloš Fikejz pro KVIFF)

V jeho obsáhlém portfoliu se nacházejí unikátní fotografie světových osobností, jako například snímky Václava Havla z let 1987-89 či fotografie z roku 1994, kdy na MFF v Karlových Varech zvěčnil tehdy ještě neznámého Leonarda DiCapria.

 „Díky Miloši Fikejzovi a jeho fotoaparátu se nám odkrývá velmi vzácný a lidský okamžik v životě mladého herce, jenž se později stane držitelem Oscara, neúnavným obhájcem životního prostředí a jedním z  nejvýznamnějších umělců mezinárodního filmu. Před 25 lety ho však Miloš Fikejz zachytil jako obyčejného chlapce, který si užívá bohémské léto svého mládí,“ vzpomíná Steven Gaydos.

Fotoaparát Miloše Fikejze zachytil mimo jiné hvězdy jako Gregory Peck, Alan Alda, Mia Farow, Sharon Stone, Robert Redford, Miloš Forman, Whoopi Goldberg, Keira Knightley, Michael Douglas a mnoho dalších. Ve svých dokumentárních portrétech se nezaměřoval pouze na film, ale i na divadlo, literaturu a hudbu. Od devadesátých let také samostatně vystavoval doma i v zahraničí, například v Praze, Paříži, Moskvě či Budapešti. Snímky publikoval v řadě domácích i zahraničních periodik a knižních titulů. Miloš Fikejz, původním vzděláním knihovník, byl ztělesněním perfekcionalismu a systematické a vysoce profesionální práce. V letech 1981-2018 působil jako odborný pracovník v Národním filmovém archivu v Praze, kde se podílel mj. na textech pro publikace NFAČeský hraný film I – VI 1898–1993“, „Český animovaný film I 1920–1945“ aFilmová ročenka 1993–2012“. ¨

MFF Karlovy Vary představí na výstavě v 1. patře hotelu Thermal výběr čtyřiceti černobílých dokumentárních portrétů významných uměleckých osobností, které Miloš Fikejz v průběhu let na karlovarském festivalu zachytil.

Zdroj a foto: KVIFF