Již začátek naznačuje, že se tvůrci rozhodli ubrat na humoru a přidat na dramatičnosti. A je zjevné, že se tvůrci snažili natočit moderní předělávku třetího dílu původní série X-Men: Poslední vzdor s větším zaměřením na postavu Jean Grey (Sophie Turner). Což se jim spolu s dramatickou složkou do jisté míry daří a divák se tak většinou nenudí. Momentů překvapení je zde však naprosté minimum a pouze sledujete dobrodružnou cestu, která končí velkým finále, které patří k nejlepší části celého filmu.

Akční scény jsou - spolu s hudbou od Hanse Zimmera - velmi povedené a ty nejlepší si s přehledem krade pro sebe herec Michael Fassbender v roli Magneta. Ostatní herci podávají taktéž skvělé výkony, což bohužel nejde říct o hlavní záporačce v podání Jessicy Chastain. Ta bohužel nepůsobí nijak výrazně a nepřináší do světa X-Menů nic nového.

Na vizuálních efektech se tvůrci vyřádili a je vidět, že větší část rozpočtu (odhaduje se 200 milionů dolarů) padla právě na ně. Avšak i přesto je film překvapivě komornější podívanou. To není úplně špatně, jelikož se snímek více soustředí na postavy a zároveň se to zbytečně nepřehání s akčními scénami.

Ve výsledku finále X-Menů nezklamalo, ale ani nenadchlo. Jako popcornovka na nedělní večer je snímek ideální, ale bohužel je film spíše na jedno zhlédnutí, jelikož nenabízí nic, co bychom nikdy dříve neviděli a ačkoli se jedná o vyvrcholení nové série, nelze říci, že tvůrci v tomto případě vytáhli eso z rukávu. Nicméně je film příjemný na koukání a dramatické scény fungují skvěle. Pokud plánujete návštěvu kina IMAX 3D, tak jistě neprohloupíte.

Hodnocení: 65%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt