Horka konečně polevila. První festivalový víkend nemohli být odpůrci veder nešťastnější, neboť denní teploty dalece přesahovaly 30 °C. Snad jen klimatizované projekční sály představovaly únik před dotěrným Sluncem, ale vše se pomalu v dobré obrací – teploměry začaly ukazovat něco kolem 20 °C, a to by mělo do konce filmových hodů vydržet. A i nějaké ty bouřky se objeví, však už bylo načase! To jen abyste si nemysleli, že tady člověk kvůli samé kultuře nemusí řešit světské starosti…

Nezabiješ?

Martin Dušek zatím vešel ve známost hlavně jako dokumentarista, jeho tuningová poetika ve filmu K oblakům vzhlížíme se dokonce dočkala nominace na Českého lva. Ondřej Provazník má za sebou hlavně seriálové scénáře. Společně se představují s celovečerním režijním debutem, který si i sami napsali. Drama Staříci se točí kolem dvou mužů, kteří toho mají mnohem víc za sebou než před sebou. Na stará kolena se rozhodnou zabít muže, který je před desítkami let jako politické vězně mučil. Tahle msta však probíhá úplně jinak, než jsme zvyklí – stáří a zdravotní neduhy obou mužů se výrazně propisují do vyprávění, které je tak pomalé, uhekané a zdlouhavé jako životy odhodlaných starců. Ty ztvárňují Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička a před jejich fyzicky náročnými výkony nutno smeknout. Podívaná do multikina to není, ovšem Staříkům nechybí nápad ani poctivé zpracování, což na jasně nadprůměrnou festivalovku bez problémů stačí.

Podivný souboj Formanů

Helena Třeštíková společně se svým střihačem a spolurežisérem Jakubem Hejnou představila karlovarskému publiku očekávaný dokument Forman vs. Forman. Ten začala chystat ještě během života našeho nejslavnějšího režiséra, který zemřel loni v dubnu. Výsledkem této práce se už pokochat nemohl, jedná se však o uctivý odkaz – během střídmé, necelých 80 minut trvající stopáže projedeme Formanovo dětství, tvorbu tuzemských filmů v rámci československé nové vlny i oscarové úspěchy za velkou louží. Vzhledem k omezenému prostoru je jasné, že se bude trochu klouzat po povrchu a zarytí fanoušci se nejspíš nedozvědí nic nového. Trochu matoucí je i čtený komentář Formanova syna Petra, který v první osobě čte vybrané otcovy poznámky. K žádnému konfliktu, jak slibuje název, tak rozhodně nedochází, jedná se prostě jen o příjemný úvod do životních osudů i tvorby našeho velikána.

Dálka jako příležitost

A nakonec si dáme ještě jeden dokument. Z produkce HBO se objevuje Dálava, která by obstála i jako hraný film. Její příběh totiž sleduje otce a syna, kteří se vydávají na dalekou cestu do Ruska, kde žije druhá polovina rodiny – matka a dcera. Štáb sleduje otce s dospívajícím synem, kteří musejí najít cestu k sobě navzájem, stejně jako tisíce kilometrů vzdálené příbuzné. Těch dálav k překonávání je tu opravdu mnoho, a přestože je třeba si na styl vyprávění trochu zvykat, dílo se divákovi časem odvděčí mnohem silnějším a vypointovanějším příběhem, než jsme u dokumentů zvyklí. HBO si tak po předloňské produkci dokumentu Nic jako dřív připisuje další produkční úspěch.

Zítra se z naší rodné hroudy podíváme zase trochu do světa, takže čekejte další řádky o povedených festivalových filmů. Naštěstí jich je dost!

Text: Mojmír Sedláček

Foto: Archiv