S blížícím se zakončením se v Karlových Varech objevila i třetí nejvýraznější hvězda letošního festivalu. Herečka Patricia Clarkson se v průběhu let stala mistryní vedlejších rolí; a že jich má na svém kontě požehnaně. V rámci festivalové přehlídky představila film Řidičský průkaz, příjemné melodrama s Benem Kingsleym. To vznikalo dlouhých osm let a sama Clarkson je s výsledkem mimořádně spokojená a samozřejmě zavzpomínala i na natáčení. „V New Yorku nikdy nevíte, co se stane,“ prohlásila o svém oblíbeném městě. Narodila se totiž v New Orleans a to má svým tempem i atmosférou k New Yorku blíže než třeba k Los Angeles. Takže v Hollywoodu je sice zvyklá natáčet, ale vždy ji to táhne zpět k Velkému jablku.

„Své postavy musíte milovat, jinak je nemůžete hrát,“ odpověděla na otázku, jaký má vztah k negativním rolím, jichž na svém kontě také několik má. Naposledy třeba v seriálu HBO Ostré předměty, za který dokonce získala Zlatý glóbus, zatím největší úspěch kariéry bezmála šedesátileté herečky. „Herci nemají soudit, ale mají se snažit své charaktery pochopit.“

Poklady kolumbijské přírody

A mrkneme se krátce i na filmy. Černým koněm letošního programu je kolumbijská podivnost jménem Monos, která vzbudila nemálo kontroverze. Jedná se totiž o klasický festivalový snímek, vyžadující plnou pozornost diváka stejně jako ochotu si leccos nevyřčeného domýšlet. Pokud však na tuto hru přistoupíte, Monos nabízejí jeden z nejzajímavějších zážitků letošního ročníku. Příběh se točí kolem skupiny mladých vojáků, kteří cvičí kdesi vysoko v horách. Informace se dávkují pomalu a většinu se jich pořádně dozvíme až ke konci, avšak už od začátku zaujme nádherná kamera snímající úchvatné přírodní scenérie. Komplexní zážitek navíc podtrhuje propracovaný zvuk a atmosférická hudba. Postupný rozklad skupiny mladých bojovníků je spojen s jejich sestupem do vnitrozemí a my tak můžeme sledovat neotřelou variaci na klasické téma odlidštěnosti armádních procedur. Dílo nesedne každému, avšak výjimečný zážitek je to bezesporu.

Výchova dívek v apokalypse

Casey Affleck, host letošního ročníku, sem přivezl svůj druhý režijní počin. Světlo mého života je citlivě napsaným i zahraným rodinným dramatem o strastech výchovy a předávání pochodně, avšak odehrává se v postapokalyptickém světě, kde téměř všechny ženy vymřely. Hlavní hrdina, ztvárněný samotným Affleckem, tak putuje krajinou společně se svou dcerou (ve skvělém podání mladinké Anny Pniowsky) a straní se nebezpečných mužských společností. Většinu stopáže je nebezpečí zřejmé, leč nevyřčené a spíše než na sociologické zkoumání takto vychýlené společnosti se Affleck zaměřuje na vztah ústředních hrdinů. Vytváří tak atmosférický a podmanivý snímek, který karlovarské publikum přijalo s oprávněnou spokojeností.

Zítra si řekneme něco málo o svobodě a pomalu se budeme blížit do finiše. Tak to s námi ještě vydržte!

Text: Mojmír Sedláček

Foto: Film Servis Karlovy Vary  (foto Patricia Clarkson na MFF KV)