Studio Warner Bros. se tentokrát rozhodlo poskytnout Jokerovi větší prostor a dalo zelenou jeho sólovému snímku, který překvapivě napsal a režíroval Todd Phillips stojící například za úspěšnou komediální trilogií Pařba ve Vegas. Do hlavní role poté obsadil uznávaného herce Joaquina Phoenixe. Ten je známý pro svůj pečlivý výběr filmů, ve kterých se objeví. A musíme dodat, že učinil správnou volbu, když souhlasil se ztvárnění mtéto ikonické postavy. Jako Joker totiž naprosto exceluje.

Od prvního do posledního záběru ukazuje svou oddanost své roli, a představuje nám tak plnokrevný origin Artura Flecka/Jokera žijícího ve špinavém a drsném Gotham City. A život se s ním vůbec nemazlí a servíruje mu jednu překážku za druhou. Joaquin hraje jako o život a dodává své postavě svěží originalitu a tajemnost. Z jeho přítomnosti a smíchu běhá mráz po zádech a ve vypjatých scénách lapáte z jeho výkonu po dechu. Osobně jsem měl například z Joaquinova smíchu husí kůži a zároveň na mě působil správně “nepříjemně“.

Kamera Lawrence Shera je dokonalá a každý záběr je natočen s precizností. Jednotlivé scény navíc doprovází úžasná hudba, která se vám vryje do paměti. Jako příklad mohu uvést skladbu White Room od rockové skupiny Cream, Smile od Jimmyho Durante nebo originální soundtrack od Hildur Guðnadóttir.

Joker je drsné drama nabízející dech beroucí podívanou, která baví i bez grandiózní akce a svého nepřítele Batmana. Nutno dodat, že film nebere svého hlavního protagonistu jako hrdinu. Pouze realisticky zobrazuje situace, které vedou k tomu ke zrodu obávaného Jokera.  Joaquin dal své postavě vše, co mohl a předvedl nám originální pojetí, ze kterého běhá mráz po zádech a podává nejlepší výkon letošního roku, za nějž si zaslouží Oscara v kategorii “Hlavní role“. Dlouho se mi nestalo, že bych z kina odcházel šokován tím, co jsem právě viděl, a zároveň nadmíru spokojen.

Hodnocení: 95%

Zúčastnil jsem se dvou projekcí v kině IMAX a pokaždé jsem odcházel spokojený. Obří plátno a silnější zvuk filmu velmi sluší a mohu jen doporučit jej zhlédnout na největším plátně v České republice.

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.