Jasný byl jedním z nejvýznamnějších představitelů české kinematografie 60. let, patřil k tvůrcům tzv. nové vlny a jeho tvorba získala mezinárodní věhlas.

Za svůj nejznámější film Všichni dobří rodáci z roku 1968 získal o rok později ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Barceloně. Jeho díla se dočkala uznání i na dalších filmových přehlídkách po celém světě.

Narodil se v roce 1925 v Kelči na Vsetínsku, jeho otec byl za druhé světové války v odboji a britským agentem. V 50. letech vystudoval Jasný pražskou FAMU a poté působil v Československém armádním filmu. Po několika dokumentárních snímcích byl jeho samostatným celovečerním debutem film Touha v roce 1958. V roce 1963 natočil legendární film Až přijde kocour a v roce 1968 vznikli Všichni dobří rodáci, kteří pak strávili dlouhá léta v trezoru.

Po invazi v roce 1968 byl perzekuován a emigroval. Natáčel filmy v Rakousku, Německu a dalších zemích, a nakonec se v roce 1984 usadil v USA. Jako vysokoškolský pedagog působil na univerzitách ve Vídni, Salzburku, Mnichově a v New Yorku.

V 90. letech se vrátil do České republiky, kde natočil mimo jiné svůj poslední film Návrat ztraceného ráje, který je volným pokračováním Všech dobrých rodáků.

V roce 2007 obdržel Českého lva za dlouholetý umělecký přínos. V roce 2013 byl pak oceněn na filmovém festivalu v Karlových Varech Cenou prezidenta za přínos české kinematografii. Jeho filmy jsou ceněny pro svůj morální rozměr a touhu po pravdě a spravedlnosti, ale i pro svou výjimečnou vizuální stránku.

Zdroj: ČTK

Foto: CRA