„Nepřišla jsem za Tebou, abychom si povídali o Bruegelovi starším ani mladším. Mám něco osobního. Můžeme si tykat? Bylo by to lepší, když vezmu v úvahu, že jde o osobní záležitost… V kolik tady končíš?“ ptá se v poklidném prostředí muzea zrzavá femme fatale osamělého nesmělého hlídače Vaška. „Práce dobrého hlídače nikdy nekončí, ale muzeum zavíráme v sedm“, odpovídá hlídač Vašek, který netuší, že touto odpovědí začíná jeho osudová duchovní cesta.

Nová česká filmová komedie Cesta do Říma představuje divákům trailer. Film s Berenikou Kohoutovou, Ninou Divíškovou, Miroslavem Donutilem, Igorem Chmelou, Tomášem Hanákem a Václavem Hrzinou bude mít pražskou premiéru 5. srpna letošního roku a v průběhu srpna jej diváci uvidí v různých letních kinech, např. v Nákladovém nádraží Žižkov. Komedii Cesta do Říma natočil Tomasz Mielnik, ve spolupráci s Vítem Poláčkem, podle vlastního scénáře. Celovečerním debutem natočeným na 35 mm film, absolvoval Mielnik Katedru režie na FAMU.

Chtěl jsem natočit rozvětvený, výrazně stylizovaný příběh plný odkazů na klasická filmová díla a najít s nadsázkou odpověď na otázku, co je vlastně smyslem života, “ říká Tomasz Mielnik.Divákům by měl film s humorem, nadhledem a nečekanou intenzitou znovu otevřít ony základní filozofické otázky, které jsme slyšeli už tolikrát, a přesto jsme na ně nikdy nenašli odpověď…“, dodává režisér.

Děj tak trochu detektivní a tak trochu duchovní komedie nás zavádí do tichého prostředí výstavních síní. Nesmělý a vzorný hlídač z pražského muzea Vašek (Václav Hrzina), trávicí obědy s babičkou udílející zásadní životní rady (Nina Divíšková), se dozví, že umírá. Ukradne obraz, aby jej prodal v Římě a získal peníze pro tibetského léčitele. Ujíždí s falešným knírem a odcizeným obrazem vlakem a netuší, že ve skutečnosti byl krásnou zrzavou femme fatale (Berenika Kohoutová) vyslán na osudovou duchovní cestu. Zrzka má s Vaškem vlastní plány a z něj se pod vlivem lásky stává zloděj. V  patách má detektivy (Miroslav Donutil) i lupiče, ale jeho pozornost zaměstnávají spolucestující, kteří jej neúprosně zatahují do svých příběhů. Vašek se ztrácí v barevné spleti cizích osudů, názorů i vlastních snů. Přesto jeho vlak nakonec někoho doveze do pekla, jiné k osvícení a bizarnímu poznání.

Umělecký ředitel MFF Karlovy Vary, Karel Och, k devadesátiminutovému snímku, který se promítal i na letošním 50. ročníku MFF Karlovy Vary říká: „Tomasz Mielnik absolvoval FAMU velmi barvitou, žánry kombinující, v nejlepším slova smyslu manýristickou Cestou do Říma, kterou jsme vybrali jako zahajovací snímek sekce Na východ od Západu.  Z režiséra cítíme opravdu mimořádný potenciál do budoucna. Nebojí se hledat nové způsoby vyjadřování, kombinovat styly a nálady, provokovat.“

Ve filmu dále uvidíme Juraje Herze, Ivanu Uhlířovou, Igora Bareše, Anitu Krausovou, Danu Batulkovou, Bohdana Karáska, Ernesto Čekana, Johanu Švarcovou a mnoho dalších.