Snímek zajímavě pracuje s atmosférou kolem postav, když se scény s Kylo Renem nesou v temnějším duchu a ty s Rey mají naopak ve většině případů odlehčený disneyovský nádech. Ten bohužel převažuje, jelikož se tvůrci nejspíš báli, aby to s temnými scénami nepřehnali kvůli dětem, což je jistě škoda, jelikož nejvíce snímku sluší právě dospělejší kabátek. A jak již bylo zmíněno, reprezentuje jej již zmiňovaný Kylo Ren, kterého znovu ztvárnil úžasný Adam Driver, jenž své postavě dává všechno i přes slabý scénář a z jeho přítomnosti běhá mráz po zádech. Scénář je však tady hlavním kamenem úrazu. Vypadá to totiž, že si scénáristé nejprve přečetli celý scénář k Avengers: Endgame, a poté se jej rozhodli upravit tak, aby zapadal do Star Wars světa. Najdete tu totiž hromadu scén, které jakoby vypadli ze zmiňované marvelovky, včetně samotného finále. Navíc se postavy pohybují zbytečně z bodu A do bodu B a mnohdy jednají dosti nelogicky. Je však plus, že se jim dostalo dalšího rozvoje a působí přirozeněji než v osmém díle. Co se týče akce a vizuálních efektů, tak ty samozřejmě patří k tomu nejlepšímu na celém snímku a je vidět, že se na nich nešetřilo.

S dobrým scénářem se mohlo jednat o událost roku, ale bohužel tady Disney zakoplo. Jedná si sice o epickou podívanou, avšak jednání postav mnohdy nedává smysl a honba za zbytečností je zklamáním. Najde se tu ovšem několik překvapení a povedených cameí, ale je velká škoda, jak předvídatelný samotný snímek ve finále je.

Hodnocení: 60%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D a 2D s českými titulky. Pokud si chcete užít akci naplno se silným zvukem, pak doporučuji si připlatit za IMAX 3D. Osobně jsem se při 2D projekci nudil a akční scény neměly podruhé na menším plátně a se slabším zvukem dostatečnou dynamiku.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon