Filmový debut Jiřího Havelky Vlastníci, odehrávající se na domovní schůzi, se uchází kromě sošky za nejlepší film i o ocenění za nejlepší režii, scénář, ženský herecký výkon a objev roku. Staříci, první celovečerní hraný snímek dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník, zaujal kritiky také režií, scénářem a hereckým duem Ladislav Mrkvička a Jiří Schmitzer v rolích důchodců na cestě za vlastní spravedlností.

Český kandidát na Oscara Nabarvené ptáče si připsal nominaci za nejlepší film, režii Václava Marhoula a v kategorii Audiovizuální počin hned dvakrát – za kameru a výpravu. Drama uvedené v soutěži benátského festivalu sleduje drsný osud malého chlapce během druhé světové války. Mezinárodního a oscarového úspěchu se dočkal také krátký loutkový film Dcera, jenž čeští kritici nominovali v kategorii Mimo kino, spolu s komediálním seriálem České televize Most! a špionážní minisérií HBO Bez vědomí.

Mezi kandidáty na Cenu innogy pro objev roku patří autorka Dcery Daria Kashcheeva, Jiří Havelka s Vlastníky a Bohdan Karásek za svůj debut, vztahovou tragikomedii Karel, já a ty. O Cenu české filmové kritiky se střetnou také tři dokumenty – vítěz jihlavského festivalu Sólo, portrét osamění duševně nemocného hudebníka od debutujícího Artemia Benkiho, road-movie o cestě otce a syna Dálava v režii Martina Marečka a šestihodinový opus Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie.

Vítězové Cen české filmové kritiky budou známí v sobotu 1. února 2020. Slavnostní večer v pražském Divadle Archa od 20.20 v přímém přenosu odvysílá program ČT art. Výsledky hlasování jednotlivých kritiků a kritiček budou veřejně dostupné na www.filmovakritika.cz.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe.                                   

 

Kompletní nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2019

 

Nejlepší film:

Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul

Staříci – producent Jiří Konečný

Vlastníci – producent Marek Jeníček

 

Nejlepší dokument:

Dálava – Martin Mareček

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie – Karel Vachek

Sólo – Artemio Benki

 

Nejlepší režie:

Nabarvené ptáče – Václav Marhoul

Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník

Vlastníci – Jiří Havelka

 

Nejlepší scénář:

Karel, já a ty – Bohdan Karásek

Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník

Vlastníci – Jiří Havelka

 

Nejlepší herečka:

Karel, já a ty – Jenovéfa Boková

Tiché doteky – Eliška Křenková

Vlastníci – Tereza Ramba

 

Nejlepší herec:

Na střeše – Alois Švehlík

Staříci – Ladislav Mrkvička

Staříci – Jiří Schmitzer

 

Audiovizuální počin:

Nabarvené ptáče, kamera – Vladimír Smutný

Nabarvené ptáče, výprava – Jan Vlasák

Tiché doteky, kamera – Gregg Telussa

 

Mimo kino:

Bez vědomí – Ivan Zachariáš, Ondřej Gabriel

Dcera – Daria Kashcheeva

Most! – Jan Prušinovský, Petr Kolečko

 

Cena innogy pro objev roku:

Jiří Havelka – Vlastníci

Bohdan Karásek – Karel, já a ty

Daria Kashcheeva – Dcera

 

Zdroj a foto: Sdružení české filmové kritiky