11 nominací má na svém kontě do nebes vynášený Joker. Pouze o jednu méně hned trojice filmů: Tenkrát v Hollywoodu, Irčan, 1917. Překvapivých šest želízek v ohni připadlo jihokorejskému Parazit, který se z kategorie pro neanglicky mluvený snímek dostal též do celé řady dalších filmařských disciplín. Nevídané a zasloužené!

Svého zástupce bude mít na galavečeru též tuzemská tvorba, krátký ceněný animák Dcera se probojoval do nejužších nominací a jeho tvůrci mohou myslet na metu nejvyšší. Tuzemské zastoupení máme též díky výpravě snímku Králíček Jojo, na které se podílela Nora Sopková. Nabarvené ptáče se do nejužších nominací v rámci kategorie nejlepších neanglicky mluvených filmů nakonec nedostalo. Slavnostní udílení se bude konat 9. února 2020 a stejně jako loni bez hlavního moderátora.

Seznam nominací

Nejlepší film

Le Mans ´66 – Peter Chernin, Jenno Topping a James Mangold

Irčan – Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal a Emma Tillinger Koskoff

Králíček Jojo – Carthew Neal a Taika Waititi

Joker – Todd Phillips, Bradley Cooper a Emma Tillinger Koskoff

Malé ženy – Amy Pascal

Manželská historie – Noah Baumbach a David Heyman

1917 – Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren a Callum McDougall

Tenkrát v Hollywoodu – David Heyman, Shannon McIntosh a Quentin Tarantino

Parazit – Kwak Sin Ae a Bong Joon Ho

Nejlepší režie

Irčan – Martin Scorsese

Joker – Todd Phillips

1917 – Sam Mendes

Tenkrát v Hollywoodu – Quentin Tarantino

Parazit – Bong Joon Ho

Nejlepší adaptovaný scénář

Irčan – Steven Zaillian

Králíček Jojo – Taika Waititi

Joker – Todd Phillips & Scott Silver

Malé ženy – Greta Gerwig

Dva papežové – Anthony McCarten

Nejlepší scénář

Na nože – Rian Johnson

Manželská historie – Noah Baumbach

1917 – Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns

Tenkrát v Hollywoodu – Quentin Tarantino

Parazit – Bong Joon Ho, Han Jin Won

Nejlepší mužský herecký výkon

Antonio Banderas – Bolest a sláva

Leonardo DiCaprio – Tenkrát v Hollywoodu

Adam Driver – Manželská historie

Joaquin Phoenix – Joker

Jonathan Pryce – Dva papežové

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony Hopkins – Dva papežové

Al Pacino – Irčan

Joe Pesci – Irčan

Brad Pitt – Tenkrát v Hollywoodu

Nejlepší ženský herecký výkon

Cynthia Erivo – Harriet

Scarlett Johansson – Manželská historie

Saoirse Ronan – Malé ženy

Charlize Theron – Bombshell

Renée Zellweger – Judy

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli

Kathy Bates – Richard Jewell

Laura Dern – Manželská historie

Scarlett Johansson – Králíček Jojo

Florence Pugh – Malé ženy

Margot Robbie – Bombshell

Nejlepší střih

Le Mans ´66 – Michael McCusker a Andrew Buckland

Irčan –  Thelma Schoonmaker

Králíček Jojo – Tom Eagles

Joker – Jeff Groth

Parazit – Yang Jinmo

Nejlepší kamera

Irčan – Rodrigo Prieto

Joker – Lawrence Sher

Maják – Jarin Blaschke

1917 – Roger Deakins

Tenkrát v Hollywoodu – Robert Richardson

Nejlepší kostýmy

Irčan – Sandy Powell a Christopher Peterson

Králíček Jojo –  Mayes C. Rubeo

Joker – Mark Bridges

Malé ženy – Jacqueline Durran

Tenkrát v Hollywoodu – Arianne Phillips

Nejlepší dokument

American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert a Jeff Reichert

The Cave – Feras Fayyad, Kirstine Barfod a Sigrid Dyekjær

The Edge of Democracy – Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris a Tiago Pavan

For Sama – Waad al-Kateab a Edward Watts

Honeyland – Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska a Atanas Georgiev

Nejlepší krátkometrážní dokument

In the Absence – Yi Seung-Jun a Gary Byung-Seok Kam

Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger a Elena Andreicheva

Life Overtakes Me – John Haptas and Kristine Samuelson

St. Louis Superman – Smriti Mundhra a Sami Khan

Walk Run Cha-Cha – Laura Nix a Colette Sandstedt

 

Nejlepší zahraniční film

Corpus Christi – Polsko

Honeyland – Severní Makedonie

Bídníci – Francie

Bolest a sláva – Španělsko

Parazit – Jižní Korea

Nejlepší animovaný film

Jak vycvičit draka 3 – Dean DeBlois, Bradford Lewis a Bonnie Arnold

I Lost My Body – Jérémy Clapin a Marc du Pontavice

Klaus – Sergio Pablos, Jinko Gotoh a Marisa Román

Hledá se Yetti – Chris Butler, Arianne Sutner a Travis Knight

Toy Story 4: Příběh hraček – Josh Cooley, Mark Nielsen a Jonas Rivera

Nejlepší make-up a vlasy

Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan a Vivian Baker

Joker – Nicki Ledermann a Kay Georgiou

Judy – Jeremy Woodhead

Zloba: Královna všeho zlého – Paul Gooch, Arjen Tuiten a David White

1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis a Rebecca Cole

Nejlepší originální hudba

Joker – Hildur Guðnadóttir

Malé ženy – Alexandre Desplat

Manželská historie – Randy Newman

1917 – Thomas Newman

Star Wars: Vzestup Skywalkera – John Williams

Nejlepší původní píseň

“I Can’t Let You Throw Yourself Away” – Toy Story 4: Příběh hraček, český text: Pavel Cmíral

Hudba a text: Randy Newman

“(I’m Gonna) Love Me Again” – Rocketman

Hudba: Elton John; Text: Bernie Taupin

“I’m Standing With You” – Breakthrough”

Hudba a text: Diane Warren

“Do neznáma dál” – Ledové království II

Hudba a text: Kristen Anderson-Lopez a Robert Lopez, český text: Pavel Cmíral

“Stand Up” –  Harriet

Hudba a text: Joshuah Brian Campbell a Cynthia Erivo

Nejlepší výprava

Irčan – Bob Shaw, Regina Graves

Králíček Jojo – Ra Vincent, Nora Sopková

1917 – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Lee Sandales

Tenkrát v Hollywoodu – Barbara Ling, Nancy Haigh

Parazit – Lee Ha Jun, Cho Won Woo

Nejlepší krátký animovaný film

Dcera – Daria Kashcheeva

Hair Love – Matthew A. Cherry a Karen Rupert Toliver

Kitbull – Rosana Sullivan a Kathryn Hendrickson

Memorable – Bruno Collet a Jean-François Le Corre

Sister – Siqi Song

Nejlepší krátký hraný film

Brotherhood –  Meryam Joobeur a Maria Gracia Turgeon

Nefta Football Club – Yves Piat a Damien Megherbi

The Neighbors Window – Marshall Curry

Saria – Bryan Buckley a Matt Lefebvre

A Sister – Delphine Girard

Nejlepší střih zvuku

Le Mans ´66 – Donald Sylvester

Joker – Alan Robert Murray

1917 – Oliver Tarney and Rachael Tate

Tenkrát v Hollywoodu – Wylie Stateman

Star Wars: Vzestup Skywalkera – Matthew Wood a David Acord

Nejlepší zvukový mix

Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson a Mark Ulano

Le Mans ´66 – Paul Massey, David Giammarco a Steven A. Morrow

Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic a Tod Maitland

1917 – Mark Taylor a Stuart Wilson

Tenkrát v Hollywoodu – Michael Minkler, Christian P. Minkler a Mark Ulano

Nejlepší vizuální efekty

Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken a Dan Sudick

Irčan – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser a Stephane Grabli

Lví král – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones a Elliot Newman

1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler a Dominic Tuohy

Star Wars: Vzestup Skywalkera – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach a Dominic Tuohy

 

Zdroj a foto: A.M.P.A.S. © 2020 / Oscar