Cenu pro nejlepší film Národní soutěže a 2000 eur získal v pátek snímek Vyměnila jsem si směnu režiséra Luboše Kučery. Porota ve složení Stefan Arsenijević (režisér a scenárista, Srbsko), Tristan Priimägi (novinář, Estonsko) a Ľubica Orechovská (producentka, Slovensko) ocenila to, "že film mistrně zvládá rytmus, tón i dialog a zároveň diváka vtáhne díky poutavé ústřední ženské postavě obklopené ansámblem magorů. Porota zvláště oceňuje, že snímek přistupuje k sociálním tématům s citem, ale i s humorem a nepřestává diváka překvapovat". Národní porota se rozhodla také udělit Zvláštní uznání a to filmu Jiří pes uprchlík v režii Tomasze Wińského "film je absurdní, hravé a přitom psychologicky přesvědčivé komorní drama o touze a zneužívání moci".  Film zároveň získal Cenu diváků Mall.tv. 

Do letošní mezinárodní soutěže bylo vybráno 25 filmů z 22 zemí světa. V tříčlenné mezinárodní porotě, která udělila cenu pro Nejlepší film Mezinárodní soutěže s finanční odměnou 2 000 EUR, zasedli Janka Vlčková (střihačka, Slovensko), Diana Mereoiu (kurátorka, programový tým Vienna Shorts, Rumunsko) a Katrín Ólafsdóttir (režisérka, Island). Porota rozhodla, že Hlavní cenu získává snímek Sbalím se a jdu (Mbabazi Sharangabo, Rwanda). Porota na dvaceti tříminutovém snímku ocenila především „že bez tragičnosti zobrazuje truchlení jako nedílnou součást života. Prostřednictvím intimního a zvídavého stylu dovedně zkoumá možnosti jazyka filmu a ukazuje, že kreativita a přátelství dokáží uzdravovat.“ 

Režisér Mbabazi Sharangabo  (1990, Rwanda) vystudoval ženevskou Haute École d’Art et de Design a v současné době pracuje na svém prvním celovečerním filmu Spectrum, jehož děj je zasazen do Ženevy.

Zvláštní uznání poroty bylo uděleno čínskému filmu, Co vlastně víš o Měsíci a vodě, režisérky Jian Luo (Čína).  Porota cenu udělila, protože snímek „poeticky a bez moralistického odsudku zpracovává intimní téma. Prostřednictvím vizuálně poutavých okamžiků se film vyrovnává s osamělostí a nejistotou, spojenou s překonáváním traumatu. “

Cenu diváků si letos odnáší francouzský režisér Fabrice Bracq za snímek Město burek, o Sulejmanovi a Lejle, kteří se právě vzali a slíbili si věrnost v dobrém i zlém. Dobré je, že se milují. Zlé je, že žijí v absurdní zemi jak z Franze Kafky.

Úspěšnými novinkami letošního ročníku byly také projekce pro základní a střední školy, zahajovací program v Bio Oko, program kraťasů pro seniory a VR kino v Národní technické knihovně. V rámci doprovodných aktivit pro profesionály se konal workshop s cílem pomoci vybraným projektům vyvinout scénář, který bude promyšlený, komplexně zvládnutý a autorsky ambiciózní, a bude mít šanci uspět v rámci žádostí na Fondu kinematografie. Tvůrci vybraných pěti projektů získali možnost individuálních konzultací určených k dramaturgickému vývoji scénáře. Jednou z možností, jak svůj projekt dotáhnout k mezinárodním parametrům, a místem, kde potkat potencionální evropské koproducenty, je iniciativa European Short Pitch.  Co přesně nabízí, jak probíhá a jak se na něj přihlásit, přiblížila osobně jeho ředitelka Julie Marnay. K nadcházející uzávěrce výzvy na výrobu krátkého filmu festival uspořádal praktický informační seminář s předsedkyní Rady Státního fondu kinematografie a pedagožkou Helenou Bendovou. Úspěšná prezentace nejnovějších českých krátkých filmů proběhla v rámci večera Czech Short Films 2020, kde tvůrci představili filmy z každoroční výběrové kolekce Českého filmového centra, včetně Dcery, nominované na Oscara.

Zdroj: Pragueshorts