Soukromý detektiv Benoit Blanc v podání Daniela Craiga vyšetřuje záhadnou smrt slavného spisovatele Harlana Trombeyho (Christopher Plummer). Nemá to ovšem jednoduché, jelikož podezřelým je každý člen bohaté rodiny skrývající mnohá tajemství.

Hned zezačátku je zřejmé, že se nebude jednat o klasický detektivní příběh. Tvůrci se totiž rozhodli jej obléct do odlehčenějšího kabátku s prvky satiry. O zábavu se tu stará především brilantní Daniel Craig, jenž hraje moderní verzi Sherlocka Holmese, a Chris Evans coby rozmazlený vnuk zesnulého spisovatele. Osobně jsem při sledování zapomněl na to, že Craig hraje v jiných filmech Jamese Bonda a Evans Captaina Americu a šlo vidět, že si své role náramně užívají.

Johnsonovi se daří skvěle pracovat se svými postavami a vtáhnout diváka do centra dění. A to i přesto, že se příčinu smrti slavného spisovatele dozvíme zhruba v první čtvrtině snímku. Každá postava tu má dostatečné množství prostoru, abyste si na ni mohli udělat svůj vlastní obrázek a je vážně zábavné sledovat rozhádanou rodinu, která zajisté nemá čistý štít. Hlavními tahouny jsou však vždy Craig, Evans a Ana de Armas, kteří si veškeré své scény kradou s přehledem pro sebe.

Rian Johnson si po slabém osmém dílu Star Wars: Poslední z Jediů napravuje reputaci a nálepku filmaře vybírajícího kvalitní látku ke zfilmování. Tentokrát nám servíruje originální a zábavnou detektivku, jež dokáže zaujmout svým krásným zpracováním, poutavým scénářem a zajímavými postavami.

Hodnocení: 85%

 

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical ent.