Snímek Parazit se dá považovat za hlavního vítěze oscarového večera. Získal cenu za nejlepší film, přestože nebyl natočen v angličtině, což se ještě nikdy nestalo. Dále si připsal ceny za původní scénář i nejlepší neanglicky mluvený celovečerní film a režisér Pong Čun-ho obdržel ještě cenu za režii.

Pong Čun-ho zmínil při převzetí ceny své osobní krédo: To nejosobnější je to nejkreativnější. Zmínil také, že obdivuje režiséra Martina Scorseseho: „Když jsem byl ve škole, pořád jsem studoval filmy Martina Scorseseho… už být nominován je obrovská čest, nikdy mě nenapadlo, že vyhraju.“

V kategorii nejlepší herečka v hlavní roli letos bodovala Renée Zellwegerová díky filmu Judy. Jde o životopisný snímek o herečce Judy Garlandové.

Herečka poděkovala všem hercům a štábu. „Pracovali tak tvrdě, aby oslavili Judy Garlandovou,“ uvedla a poděkovala také „imigrantům, kteří sem přijeli a neměli nic než americký sen“.

Nejlepším hercem v hlavní roli je podle očekávání Joaquin Phoenix, který ztvárnil Jokera ve stejnojmenném americkém filmu. Herec ve své řeči mimo jiné přiznal, že v minulosti nadělal mnoho chyb, ale lidi ho nezatratili.

„Tolik lidí v této místnosti mi dalo druhou šanci a to jsou chvíle, kdy se projeví to nelepší v nás, ne když se odmítáme kvůli chybám z minulosti,“ řekl.

„Když se necháme vést principy lásky a soucitu, můžeme stvořit systémy změny. Ne když se odmítáme kvůli chybám, ale když se vzájemně vedeme k růstu, k vykoupení.“

Brad Pitt dostal Oscara za vedlejší roli ve snímku Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu a Laura Dernová za vedlejší roli v dramatu Manželská historie režiséra Noaha Baumbacha.

V kategorii celovečerní dokumentární film letos vyhrál snímek American Factory,
v kategorii celovečerní animovaný film Toy Story 4. V kategorii krátký animovaný film zvítězil snímek Hair Love, Dcera Darji Kaščejevové z pražské FAMU neuspěla.

Oscara za kameru má Roger Deakins díky filmu 1917, za kostýmy Jacqueline Durranová (Malé ženy) a za střih filmu Le Mans 66 byli letos oceněni Michael McCusker a Andrew Buckland.

Oscara za vizuální efekty si odnášejí Guillaume Rocheron, Greg Butler a Dominic Tuohy, kteří pracovali na snímku 1917. Cenu za filmovou hudbu převzala islandská skladatelka Hildur Gudnadóttir za snímek Todda Phillipse Joker.

Cenu za nejlepší filmovou píseň získal snímek inspirovaný životem Eltona Johna Rocketman díky hitu (I'm Gonna) Love Me Again od Eltona Johna a Bernieho Taupina.

Přehled všech oceněných

Nejlepší film

Parazit

Nejlepší režie

Pon Džun-ho – Parazit

Nejlepší původní scénář

Parazit – Pon Džun-ho

Nejlepší adaptovaný scénář

Králíček Jojo – Taika Waititi

Nejlepší herec v hlavní roli

Joaquin Phoenix – Joker

Nejlepší herečka v hlavní roli

Renée Zellweger – Judy

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Brad Pitt – Tenkrát v Hollywoodu

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Laura Dern – Manželská historie

Nejlepší neanglicky mluvený film

Parazit

Nejlepší animovaný film

Toy Story 4

Nejlepší krátký animovaný film

Hair Love

Nejlepší výprava

Tenkrát v Hollywoodu

Nejlepší kostýmy

Malé ženy

Nejlepší zvuk

Le Mans ´66 / Ford vs Ferrari/

Nejlepší mix zvuku

1917

Nejlepší kamera

1917 – Roger Deakins

Nejlepší vizuální efekty

1917

Nejlepší střih

Le Mans ´66

Nejlepší masky

Bombshell

Nejlepší hudba

Joker – Hildur Gudnadóttir

Nejlepší filmová píseň

(I´am Gonna) Love Me Again – Elton John

Nejlepší krátký hraný film

Neighbour´s Window

Nejlepší celovečerní dokument

Americká fabrika

Nejlepší krátký dokument

Skejtování ve válečné zóně (když jste dívka)

 

Zdroj: Novinky, CTK, AMPAS

Foto: