Polanského film J'accuse, který se věnuje takzvané Dreyfusově aféře z konce 19. století, měl letos nejvíc nominací na ceny César ze všech snímků. Ocenění si nakonec odnesl tři. V kategorii nejlepší film ho porazil snímek Bídníci (Les Misérables), který natočil režisér Ladj Ly.

Již před předáváním Césarů vypukly u pařížského dějiště slavnostního večera střety bezpečnostních složek s desítkami odpůrců Polanského. Ten je v USA stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou dívkou v roce 1977, ve Francii jej loni ze znásilnění v 70. letech obvinila fotografka Valentine Monnierová.

Šestaosmdesátiletý Polanski získal Césara již popáté. Když porota jeho ocenění v noci na sobotu oznámila, odešlo z pařížské koncertní síně Pleyel několik žen, včetně jedné z nejoceňovanějších francouzských hereček Adèle Haenelové. Ta minulý rok obvinila jiného režiséra, Christophea Ruggiu, že ji v době dospívání sexuálně zneužíval.

Již v polovině února po kritikách dvanácti nominací pro Polanského film na ceny César odstoupilo celé vedení francouzské akademie, která prestižní ocenění udílí.

Cenu César pro nejlepší herečku na 45. slavnostním udílení dostala Anais Demoustierová za film Alice et le maire (Alice a starosta). Jako nejlepší herec byl oceněn Roschdy Zem, který si zahrál ve filmu Slitování (Roubaix, une lumière). Nejlepším zahraničním filmem byl vyhlášen letošní držitel Oscara - snímek Parazit jihokorejského režiséra Pong Čun-hoa.

Césara uděluje od roku 1976 francouzská Filmová umělecká akademie. Jako první předávání těchto cen předsedal slavný francouzský herec Jean Gabin. Jméno dostala cena podle tvůrce bronzové trofeje, sochaře Césara Baldacciniho.

Zdroj: ČTK

Foto: Variety