Hned zkraje je nutné napsat, že tento film není žádnou akční oddechovkou, u které vypnete. Pokud tak totiž učiníte, zajisté se při něm nejednou ztratíte. Divák se tedy musí soustředit od první minuty, kdy dostaneme dynamický úvod. I tak ovšem s největší pravděpodobností nepochytíte vše napoprvé, jelikož nové informace jsou nám podávány jak na běžícím pásu. Z toho vás může poněkud bolet hlava. Děj je totiž v některých případech rychlejší než váš mozek a na podobně složitější styl vyprávění nejsme vůbec zvyklí.

S vaší myslí si režisér pohraje také u akčních scén, které jsou velmi propracované, a každá z nich tu má své důležité místo. Nolan tu dokonce posouvá akci na zcela novou úroveň a to bez použití CGI, což se mu vyplácí, jelikož autentičnost jednotlivých záběrů je přímo dech beroucí. K tomu mu dopomáhá dokonalá kamera Hoyte van Hoytema (Dunkerk, Interstellar) ve spojení s precizním střihem Jennifer Lame (Manželská historie, Děsivé dědictví) a výraznou hudbou Ludwiga Göranssona (Black Panther, Creed), jež je dokonce v některých částech tak hlasitá, až vám z ní vibruje celé tělo.

Co se týče postav, tak ty sice na plátně vypadají dobře, ale bohužel si k nim během rychlého vyprávění takřka nemáte šanci vytvořit nějaké (ne)sympatie. Vyzdvihnul bych však charismatického herce Kennetha Branagha, jenž podává mrazivý výkon a každou scénu si krade pro sebe.

Christopher Nolan to znovu dokázal. Svým novým snímkem se opravdu překoval a povedlo se mu originálním způsobem obohatit špionážní žánr. Tentokrát si pro nás připravil extrémně složitou podívanou, kterou divák napoprvé nemá šanci plně pochopit. Daří se mu však neustále překvapovat novými neotřelými nápady, velkolepou akcí a precizním střihem. Pochybuji, že něco takového ještě někdy uvidíme, ačkoli… Nikdy neříkejme nikdy. Christopher Nolan je totiž filmařský génius a už se těším na to, co si pro nás připraví příště.

HODNOCENÍ: 90%

P.S. Zúčastnil jsem se projekcí v klasickém 2D a IMAX, a pokud chcete, aby se vám dostalo toho nejlepšího možného zážitku, pak je největší plátno v České republice jasnou volbou.

 

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.