"Konečné rozhodnutí ještě nepadlo. Jakmile k němu dojde, obratem o tom budeme informovat naše zaměstnance i zákazníky," uvedla společnost Cineworld v neděli večer. Odpoledne agentura Reuters o zavření kin informovala jako o hotové věci.

Druhý největší provozovatel biografů na světě se k úvahám odhodlal poté, co byly na příští rok odloženy nejočekávanější filmy včetně chystané bondovky Není čas zemřít. Podle deníku Guardian se společnost pokusí udržet v chodu podniky v Izraeli i východní Evropě včetně Česka.

Na zdejším trhu působí Cineworld od roku 2014, kdy převzal síť Cinema City se 133 kinosály včetně 12 multiplexů a jednoho takzvaného megaplexu. Nacházejí se v Praze, Brně, Liberci, Pardubicích, Plzni, Ústí nad Labem a Ostravě. Některé z nich se dříve jmenovaly Palace Cinemas podle sítě, kterou právě roku 2011 koupila Cinema City.

Po celém světě má dnes Cineworld 778 kin, z nichž 536 se nachází v USA, dohromady korporace zaměstnává přes 37 tisíc lidí. Většinu biografů kvůli pandemii koronaviru zavřela v půlce března, od července je postupně znovu zpřístupňovala.

Páteční zpráva o tom, že příští film o Jamesi Bondovi nazvaný Není čas zemřít se odkládá na duben 2021, definitivně pohřbila naděje, že by se filmový průmysl ještě mohl dostat z letošní ztráty. Rostoucí počet nakažených koronavirem navíc v různých zemích vede k přísnějším opatřením, což diváky odrazuje.

Britský nedělník Sunday Times informoval, že provozovatelé Cineworldu, jehož akcie se obchodují na londýnské burze, napsali britskému premiérovi Borisi Johnsonovi a ministrovi kultury Oliveru Dowdenovi. V dopisu varují, že odvětví přestává být finančně životaschopné.

Jen uzavření všech 128 kin Cineworldu ve Velké Británii a Irsku by vedlo ke ztrátě 5500 pracovních míst. Podle britské BBC by firma doufala, že pokud na jaře kina znovu otevře, bude moci bývalým zaměstnancům nabídnout, aby se na svá místa vrátili. Odboráři sjednocení pod hlavičkou Cineworld Action Group na Twitteru napsali, že nápad uzavřít všechna kina v USA, Británii a Irsku s nimi vedení nekonzultovalo.

Před dvěma týdny firma upozornila investory, že bude potřebovat navýšit kapitál, pokud by byla donucena znovu zavřít kina. V první polovině roku vykázala ztrátu 1,64 miliardy dolarů, což je v přepočtu 38 miliard korun. Hodnota akcií spadla o 82 procent.

Od propuknutí pandemie se nepodařilo dostat diváky zpět do kin, přestože velké světové řetězce jako AMC nebo právě Cineworld otevřely v těch zemích nebo městech, kde jim to epidemiologové dovolili – konkrétně Cineworld takto znovu uvedl do chodu 561 ze svých 778 kin. Pobočky české Cinema City opět fungují od 25. června, kdy měla premiéru komedie 3Bobule.

Diváků však do kin chodí málo. Menší a středně velká kina již varovala, že dopady pandemie nemusí přežít.

Podle vyjádření Cineworldu divákům za návštěvu kina stál film Tenet od režiséra Christophera Nolana, který měl premiéru v srpnu jako první větší titul od začátku pandemie. Snímek s rozpočtem přes 200 milionů dolarů celosvětově utržil 284,9 milionu, z toho ale jen 41,2 milionu v USA, kde mají studia i kina nejvyšší marži.

Zprávy z posledních dnů, kdy postupně došlo k odkladům očekávaných filmů Black Widow se Scarlett Johanssonovou v hlavní roli, nové verze West Side Story od režiséra Stevena Spielberga i příští bondovky, však dávají malou naději, že by se návštěvnost kin mohla v dalších měsících vrátit na předkrizovou úroveň.

 

Disney již dříve posunul všechny filmy ze sérií Star Wars a Avatar plánované na roky 2021 až 2027, každý o jeden rok. Tím pádem Avatar 2 do kin nepřijde příští rok a na nové Hvězdné války si diváci počkají alespoň do roku 2023.

Cineworld provozuje kina pod značkami Regal, Cinema City, Yes Planet nebo Picturehouse. V červnu společnost kvůli šetření odstoupila od plánu převzít kanadský řetězec Cineplex v přepočtu za 40 miliard korun, po jehož akvizici by se stala největší firmou na trhu v Severní Americe. Ustoupení od dohody by podle BBC mohlo skončit u soudu.

Britská společnost krok zdůvodnila údajným porušením podmínek dohody ze strany Kanaďanů. Ti nařčení odmítají a tvrdí, že za postupem Cineworldu stojí dopady koronavirové krize, jež měla negativní vliv na oba podniky.

Druhým největším provozovatelem kin na světě se Cineworld stal předloni, když v přepočtu za 77,7 miliardy korun koupil americký řetězec Regal Cinemas. Spojením chtěla firma lépe čelit rostoucí konkurenci ze strany Netflixu, Applu a dalších internetových videoték.

Zdroj Reuters/ Aktuálně

Foto Archiv AP