Hlavní role ztvárňují: Marek Adamczyk, Pavel Liška, Jenovéfa Boková, Gabriela Míčová a Šárka Vaculíková

Na pozadí dramatického příběhu o kopáčích vltavínů, pro něž se ilegální těžba těchto polodrahokamů stala nekontrolovatelnou vášní, ale i způsobem obživy, sledujeme osudy dvou kamarádů. Propletenec přátelství, zrady, lásky a zklamání nás zavede do specifické a unikátní společnosti nelegálních prospektorů, kteří se pohybují za hranicí zákona a ve střední Evropě 21. století žijí svůj sen o nezávislosti a svobodě – až do hořkého vystřízlivění.

Režisér k námětu snímku říká: „Jižní Afrika má diamanty a zlatokopy, my tady v jižních Čechách máme vltavíny a jejich ilegální kopáče. Zloději zelených koní je příběh se silným regionálním a sociálním akcentem. Regionálním proto, že nikde jinde než na jihočeském venkově se odehrávat nemůže. Není to však příběh odehrávající se na venkově romantickém, ale na rozblácených polích, mezi kravíny a prasečáky, mezi statky zničenými moderními přístavbami a zrezlými vraky traktorů. 

Sociálním proto, že ačkoliv společnost ilegálních prospektorů je barvitá, jedinečná a jinde neopakovatelná, není to příběh jen o dobrodruzích, ale i o venkovanech v holinácha montérkách, kteří se musejí ohánět, aby uživili rodinu a děti,  a kteří se prospektorství věnují z důvodů čistě hmotných - aby vyžili.“

Film Zloději zelených koní vzniká v produkci Viktora Schwarcze (Cineart TV Prague), koproducentem je Česká televize (filmové centrum). Kameramanem je Richard Řeřicha, střihačem Marek Opatrný, zvukařem Lukáš Moudrý a výtvarníkem Petr Pištěk.

Režisér Dan Wlodarczyk je absolventem DAMU (katedra dokumentu). Natočil kolem dvaceti dokumentárních filmů. Je autorem řady videoklipů a pracoval v reklamním průmyslu. Jako režisér se podílel se na cyklu televizních dramat Soukromé pasti, kde natočil tři epizody, a na seriálech Kriminálka Anděl, Přešlapy, Ulice, Vinaři a Případy prvního oddělení. V hraném celovečerním filmu debutoval snímkem Indián a sestřička.

Natáčet se bude především v lokalitách jižních Čech (okolí Českého Krumlova), další motivy jsou v Praze, Berouně a v městě Příbram.