Režie se, tak jako u předchozího snímku SKYFALL, znovu ujal Sam Mendes. K hereckým hvězdám, které se objevily už v předcházejícím filmu (Ralph Fiennes, Naomie Harris, Ben Whishaw a Rory Kinnear), přibyla další zvučná jména - Tarantinův oscarový oblíbenec Christoph Waltz, Andrew Scott známý jako úhlavní nepřítel Sherlocka Holmese, Dr. Moriartyho z populárního televizního seriálu BBC, Léa Seydoux, kterou si diváci zapamatovali díky postavě Emmy v kontroverzním festivalovém snímku Život Adéle, či Dave Bautista, který v loňském roce ztvárnil v marvelovském trháku Strážci Galaxie postavu Draxe. Seznam hereckých hvězd uzavírá krásná Monica Bellucci, která je ve svých 50 letech nejstarší herečkou, která si kdy zahrála Bond Girl.

Má však ještě Bond co nabídnout?

Oficiální synopse

Díky záhadnému odkazu z minulosti odchází agent 007 na náhlou misi do Mexico City. Jeho cesta končí v Římě, kde se setká s krásnou vdovou (Monica Belluci) po neslavně známém zločinci. Bond se infiltruje na tajnou schůzku, aby zjistil více o zločinecké organizaci s názvem SPECTRE. V Londýně se mezitím nový šéf Centra pro národní bezpečnost (Andrew Scott) snaží zpochybnit činnost MI6 pod vedením M (Ralph Fienes). Bond tajně požádá Moneypenny (Naomie Harris) a Q (Ben Whishaw), aby mu pomohli najít Madeleine Swann (Léa Seydoux), dceru jeho dávného nepřítele Whita (Jesper Christensen), která může znát způsob jako proniknout do jádra SPECTRE. Jako dcera zabijáka chápe lépe než ostatní, co Bonda neustále žene vpřed. Agent 007 kousek po kousku rozplétá pavučinu tajemství a lží, aby vyšla najevo děsivá pravda o nepřítelovi, kterého hledá.

 

James Bond jak ho ne/znáte

Filmoví diváci se s každým následujícím snímkem o agentu s povolením zabíjet těší na luxusní auta, půvabné ženy, nádherné lokace, správně střeleného záporáka a dech beroucí akci. Té se jim dostane již v úvodní sekvenci, která se odehrává v Mexico City, při oslavách Dne Mrtvých. A rozjezd to je opravdu perfektní. V tomto případě hrají filmařům do karet také masky, efekty a prostředí.

Poté však snímek mírně zvolní a akce se objevuje v menším množství, leč hlavní hrdina si před každým střetem trefně zahláškuje. Což je například oproti Skyfall překvapující. Ten totiž stavěl především na suchém humoru, ale vypadá to, že si tvůrci řekli – nebo se možná inspirovali na Kingsmanem – že by mohli shodit přehnaně vážnou tvář a nasadit mírný úsměv.                     

Neznamená to ovšem, že by Bond zcela ztratil svou temnější napjatou atmosféru. Spectre totiž sází také na momenty překvapení (viz konečných 30 minut) a dva hlavní záporáky, jimiž jsou Dave Bautista jako Hinx a Christoph Waltz coby Franz Oberhauser. Zajisté se nemusím ani zmiňovat, který z nich rozdává štědré rány, a který zase stojí v pozadí a se všemi manipuluje. Ale bohužel musím dodat, že se jim nedostává příliš prostoru a ač jsou jejich postavy správně prohnané a bad-ass, nepřináší této sérii téměř nic nového. Což je o to zarážející právě u Christopha Waltze, který je sice v každé roli excelentní, tady to ale nestačí. Javier Bardem v roli Silvy (Skyfall) nastavil laťku opravdu vysoko, takže se příště budou muset scénáristé více snažit, aby mu záporné postavy alespoň dýchaly na záda.